Facebook Pagelike Widget
Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytów gotówkowych

Do niedawna sytuacja na rynku kredytów gotówkowych była stabilna i banki przy niskich stopach procentowych stawiały na wysokie prowizje w przedziale 5-10% a czasem nawet i więcej. Coraz mniej popularne były ubezpieczenia dodawane do kredytów z tego względu, że czasy kiedy dodatkowe zabezpieczenie było łatwo sprzedawane minęły. Rynek wymusił zmiany ponieważ konsumenci zauważyli, że przy wcześniejszej spłacie takiego kredytu należy im się zwrot za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. W sytuacji kiedy prowizji nie było albo była niska to bank/ubezpieczyciel byli stratni co przełożyło się na zmianę na korzyść prowizji, która z założenia była bezzwrotna.

Czy prowizja jest bezzwrotna?

Prowizja była czystym zarobkiem dla banków do czasu kiedy konsumenci zaczęli dopytywać o zwrot w sytuacji kiedy wcześniej spłacili kredyt. Oczywiście chodziło o zwrot proporcjonalny do okresu na jaki kredyt był zawarty. Mijały lata i pojawiło się trochę kancelarii, które walczyły z bankami i z informacji jakie udało mi się uzyskać to czasami skutecznie. Aż do listopada 2019 gdzie zapadł wyrok TSUE dotyczący zwrotów prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytów gotówkowych – zgodnie z nim klienci mogli liczyć na proporcjonalny zwrot z prowizji. Oczywiście pojawiło się wiele pytań jednak wiele osób powołując się na ten wyrok wysyłało pisma/reklamacje z prośbą o rozliczenie kredytów. Dotyczyło to wszystkich kredytów konsumenckich zawartych w latach po 18.12.2011, które zostały wcześniej spłacone. Również kredyty samochodowe i hipoteczne należą do tej grupy i zwrot powinien się należeć.

Spłaciłem kredyt wcześniej – co w takim przypadku zrobić?

Wystarczy wysłać pismo do banku w dowolnej formie i czekać na odpowiedź. Powołujemy się w nim na konkretną umowę i wszystkie dane z niej, możemy też wyliczyć plus/minus jaki zwrot nam się należy bo pobraną prowizję dzielimy na ilość miesięcy na jaki był kredyt i odejmujemy te miesiące, które kredyt był regularnie spłacany. Z odpowiedzi od klientów jakie udało mi się uzyskać to banki zwracają środki z tym, że część nie wie jak do tego podejść – czekają i prawdopodobnie analizują a po kilkunastu dniach robią przelew.

Co mam zrobić aby dostać zwrot?

Możesz napisać do mnie wiadomość a pokieruje Cię co i jak na adres @ mail kozerus@gmail.com lub telefonicznie Marek Kozera 787976915

Banki, które zwracają bez problemu to mBank, ING, Eurobank(obecnie Millennium), PEKAO SA, Credit Agricole, Skoki.

W przypadku zainteresowania drukiem jaki trzeba trzeba przygotować i wysłać do banków to pisz na podane wyżej dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.