Facebook Pagelike Widget
Zawieszenie rat kredytów przez COVID19 a nowy kredyt

Sytuacja w marcu 2020 jak wszyscy dobrze się przekonaliśmy była bardzo ciężka. Nagle znaleźliśmy się w sytuacji gdzie wszystkie biznesy i cała aktywność została wygaszona a wpływ na to miała epidemia. Rząd polski widząc co dzieje się na świecie postanowił zamknąć granice i zawiesić funkcjonowanie większości firm. Wymusił też na bankach wprowadzenie pomocy dla dotkniętych kredytobiorców na co banki zareagowały bezproblemową możliwością zawieszenia rat. Płaci się wtedy tylko same raty odsetkowe co dla wielu gospodarstw było ratunkiem. Każdy miał możliwość zawiesić raty i skorzystali z tego też osoby, które nie miały ciężkiej sytuacji a stać było ich dalej spłacać kredyty.

Wiele takich osób mając swoje potrzeby postanowiło mimo zawieszenia rat wziąć nowy kredyt i dostawali z automatu decyzję odmowną. Powodem takiej sytuacji jest podejście banków, które widząc zawieszone raty zakłada, że klient ma problemy finansowe. Taki ING Bank od razu przekazało informację, że klienci z zawieszeniem do czasu odwieszenia nie otrzymają kredytu. Podobnie do sytuacji podchodzi Alior bank czy Santander.

Są jednak takie banki gdzie zawieszenie rat nie stanowi problemu i wystarczy dostarczyć harmonogram na którym uwzględniona będzie rata po wakacjach kredytowych. Kredytodawca przyjmie sobie ratę standardową i nie powinno być problemów:

  • BOŚ – Wystarczy dostarczyć aktualny harmonogram z ratą po okresie zawieszenia. Na ten moment uproszczona procedura dotyczy kwot do 45tys zł. Powyżej tej kwoty wniosek trafia na dodatkową analizę.
  • GETIN – Tak samo jak wyżej czyli harmonogram. Bank ten niestety ale ostatnio obniżył maksymalną kwotę i obecnie jest to tylko 50tys zł netto.
  • Pocztowy – Podobnie jest w banku pocztowym gdzie wystarczy aktualny harmonogram. Przewidziane kwoty to zazwyczaj do 100tys zł brutto.

Te banki akceptują zawieszenie rat z tym, że oczywiście mogą pojawić się inne dlatego zawsze warto zweryfikować u źródła lub ewentualnie proszę o kontakt ze mną to podpowiem.

Marek Kozera

787976915

kozerus@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.