Zepsuła się pralka, a może lodówka? Sprzęt niezbędny w codziennym życiu. Co zrobić w awaryjnej sytuacji kiedy nie posiadamy środków na zakup nowego urządzenia, a jest nam ono potrzebne”od zaraz” i nie ma czasu na odkładanie. Z pomocą przychodzą banki rozkładając płatność zatowar na dogodne raty.
Sytuacji w których brak gotówki komplikuje nam życie jest mnóstwo. Czy to nadchodzi zima i potrzeba zimowych opon do naszego samochodu, czy też pokusa wymarzonych wakacji w Egipcie all inclusive. Powodów jest wiele – możliwości finansowania też jest kilka. Zakup różnych dóbr możemy rozłożyć na dogodne miesięczne raty. Cena zostaje wtedy podzielona na kilka części, które w sumie dają pożyczoną kwotę plus odsetki i wymagane opłaty. Są też jednak oferty rat 0 % czyli bez żadnych dodatkowych kosztów.
Najprostszym rozwiązaniem są zakupy na raty w sklepach, z którymi współpracują banki (tzw. sprzedaż ratalna). Spośród produktów znajdujących się aktualnie w danym sklepie wybieramy ten, który mamy zamiar kupić. Jeśli jest to nasz pierwszy zakup na raty i nie posiadamy żadnej historii kredytowej (nie korzystaliśmy nigdy wcześniej z usług kredytowych żadnego banku np. z kredytu, pożyczki) potrzebne nam będzie zaświadczenie lub oświadczenie o zarobku. Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach wystawi nam nasz pracodawca. Jeśli jednak korzystaliśmy już kiedyś z usług kredytowych któregoś z banków i wszystkie wpłaty regulowane były terminowo to bardzo często takie zaświadczenie nie będzie potrzebne.
Sklepy zazwyczaj mają kontakt z bankiem online więc sprawdzenie zdolności kredytowej klienta i wydanie decyzji o przyznaniu kredytu ratalnego trwa zaledwie kilka minut. Co ważne, dokonując zakupów na raty nie musimy posiadać przy sobie dosłownie żadnej gotówki. Pierwszej płatności za towar dokonamy w pierwszej racie, czyli może to być nawet za miesiąc. Wszystkie druki spłat zostaną przesłane pocztą tradycyjną na nasz adres w przeciągu kilku dni od podpisania umowy w sklepie.
Zakupy na raty to nie tylko kupowanie w sklepach z pomocą kredytu ratalnego. Aby rozłożyć na raty zakup jakiegoś towaru lub usługi można także zaciągnąć pożyczkę gotówkową i z tych środków pieniężnych pożyczonych od banku lub innej instytucji finansowej dokonać zapłaty. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku zakupu niedrogiego, używanego samochodu. Środki z pożyczki gotówkowej można przeznaczyć na dowolny cel więc oprócz sfinansowaniu auta część pieniędzy przeznaczyć możemy na opłaty związane z rejestracją pojazdu oraz ubezpieczeniem OC.
Odroczonych płatności za zakupy możemy dokonywać także za pomocą kart kredytowych. Płacąc kartą kredytową w sklepach i w placówkach handlowych nie musimy zwracać pieniędzy w całości. Dług możemy oddać w ratach, regulując co miesiąc, co najmniej kwotę minimalnej spłaty zadłużenia na karcie. To dobre rozwiązanie kiedy chcemy zapłacić na przykład za bilet lotniczy w dogodnych ratach.
Kupować na raty możemy również korzystając z karty debetowej i przyznanego debetu w koncie bankowym. Płacąc w ten sposób za towar
czy usługę dokonujemy zadłużenia na rachunku osobistym, a następnie spłacamy je w całości bądź też w ratach. Rozwiązanie takie działa na zasadzie kredytu odnawialnego, a wiec limitu, z którego możemy korzystać niemal w nieskończoność.