Brak zdolności kredytowej skutkuje odmową udzielenia kredytu -jednak czy zawsze? Decydując się na pożyczkę możemy zaciągnąć ją wraz ze współkredytobiorcą, który równoprawnie odpowiadać będzie za zwrot długu, choć sam nie musi płacić miesięcznych rat pożyczki. Jeśli jednak ktoś nas poprosi aby stać się współkredytobiorcą, wówczas lepiej poważnie zastanowić się nad ryzykiem jakie ponosimy.
Jeśli bank odmówi nam udzielenia konkretnej kwoty kredytu możemy zaciągnąć pożyczkę wraz ze współkredytobiorcą czyli osobą, której dochody będą wliczane podczas badania zdolności kredytowej. Osobą taką może być każdy, a więc członek rodziny, przyjaciel, znajomy czy też wspólnik, pod warunkiem jednak, że posiada odpowiednio wysokie, udokumentowane dochody. Najczęściej taką osobą jest współmałżonek. Decydując się na współkredytobiorcę pamiętajmy też, że musi on mieć pozytywną historię kredytową, gdyż bank obowiązkowo ją zweryfikuje.
Młode osoby, których niskie dochody nie pozwalają na uzyskanie w banku kredytu hipotecznego, mogą poprosić o pomoc któregoś z rodziców, by ten zostając współkredytobiorcą podwyższył ich zdolność kredytową, a tym samym pomógł pozyskać potrzebną kwotę pożyczki. Maksymalna granica wieku współkredytobiorcy jest jednak ograniczona – w zależności od polityki danego banku.
Osoba będąca współkredytobiorcą równoprawnie odpowiada za zwrot całości zadłużenia. Jeśli więc nastąpi przerwa w spłacie, a nawet zostanie wypowiedziana umowa pożyczki, każdy ze współkredytobiorców w równym stopniu ponosi odpowiedzialność. Co ciekawe, dług zostanie ściągnięty w pierwszej kolejności od osoby, od której komornik szybciej i skutecznej wyegzekwuje dług. Innym minusem dla współkredytobiorcy jest fakt, że zmniejszą się jego własne możliwości kredytowe do momentu spłaty całości pożyczki.
Zaciągnięcie kredytu wraz ze współkredytobiorcą ma sens jeśli posiadamy dodatkowe źródło dochodów, które jest jednak nieudokumentowane, więc bank nie może brać go pod uwagę podczas badania naszej zdolności kredytowej. W innym wypadku może brakować nam środków na spłatę długu, gdyż według oceny banku nasze zarobki w stosunku do ponoszonych kosztów nie pozwalają na uzyskanie kredytu. Sam podpis współkredytobiorcy na umowie z bankiem nie gwarantuje nam tego, iż zdołamy terminowo spłacić wszystkie raty zaciągniętej pożyczki.
Dobrym rozwiązaniem, aby zaciągnąć kredyt wraz ze współkredytobiorcą jest sytuacja, w której korzyści z pożyczki popłyną równomiernie dla wszystkich pożyczkobiorców. Może to być np. otwarcie wspólnego biznesu, zakup przyczepy kempingowej lub działki rekreacyjnej, z której będą na przemian korzystać wszyscy współkredytobiorcy – jednak spłata kredytu również będzie między nimi podzielona.
Głupie pytanie
Czy współkredytobiorcą może być osoba z komornikiem?
proszę opisać swoją sytuację a postaram się pomóc. Za co jest komornik? czy zadłużenie jest już spłacone?