Jeśli mamy zamiar zaciągnąć pożyczkę w konkretnej instytucji finansowej, mamy kilka sposobów złożenia wniosku o jej udzielenie. Można to zrobić bezpłatnie przez internet, telefon czy też w oddziale banku lub innej instytucji kredytowej.Wiele osób decyduje się jednak taką prośbę złożyć telefonicznie w konkretnym oddziale lub poprzez infolinię pożyczkodawcy.
Po złożeniu wniosku o pożyczkę w wybrany przez nas sposób wszystkie kolejne procedury przebiegają już identycznie. Standardowo dziś niemal każdy pożyczkodawca sprawdzi naszą historię kredytową w BIK (Biurze Kredytowej) lub w KRD (Krajowym Rejestrze Długów). Zapytania do tych instytucji wysyłane są ekspresowo i równie
szybko następuje odpowiedź – w formie raportu naszej wiarygodności.
Po pozytywnej weryfikacji przedstawionych informacji i wyliczeniu zdolności kredytowej należy udokumentować naszą tożsamość oraz uzyskiwane dochody. W wielu instytucjach finansowych można tego dokonać nie wychodząc z domu przez internet, przelewając ustaloną kwotę (np. 1-go grosza) na konto pożyczkodawcy ze swojego rachunku bankowego. Można też osobiście dostarczyć odpowiednie dokumenty do najbliższej placówki. Są to zazwyczaj dowód tożsamości, zaświadczenie o zarobku wydawane przez pracodawcę lub wyciąg z konta bankowego, który może być przez nas wydrukowany.
Dziś nowoczesne kanały kontaktu instytucji pożyczkowych z klientem sprawiają, że uzyskanie pożyczki gotówkowej jest możliwe nawet w kilka minut. Sprawna wymiana danymi pomiędzy bankami, parabankami czy też bazami takimi jak BIK, możliwa jest przede wszystkim dzięki internetowym systemom, które gwarantują obsługę klienta na wysokim poziomie.
Dla wielu polaków wypełnieniu wniosku to problem.