Tani kredyt hipoteczny

Spośród wielu ofert bankowych pożyczek nie sposób wybrać odpowiedni dla siebie tani kredyt hipoteczny. Dlatego w internecie istnieje sporo narzędzi, które skutecznie wyliczą ratę kredytu w konkretnym banku.Banki z każdej strony zachęcają nas do skorzystania właśnie z ich oferty. W reklamach występują gwiazdy filmu, telewizji, a nawet sportu – rekomendując swoją osobą konkretny bank. Znane osoby swym wizerunkiem i ogólnym poważaniem przyciągają rzeszę nowych klientów. Jednak decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) jest na tyle ważna, że powinna zostać podjęta świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Taki kredyt towarzyszyć nam będzie przez znaczną część naszego życia. Warto więc poznać kilka pojęć, które pomogą skutecznie znaleźć aktualnie najtańszą ofertę kredytu hipotecznego.

RRSO

Oznacza w skrócie rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i pozwala klientom porównać oferty poszczególnych banków sprowadzając je wszystkie do wspólnego mianownika. Oprócz oprocentowania, uwzględnia także wszelkie inne koszty kredytu takie jak prowizja, marża oraz ubezpieczenie. To główny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę szukając dla siebie najtańszej pożyczki.

Rata

Tego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Oczywiście jest to kwota, którą będziemy co miesiąc wpłacać do banku, w którym został zaciągnięty kredyt. Wysokość raty możemy zmniejszać lub zwiększać zmieniając okres kredytowania. Wydłużając go zmniejsza się kwota miesięcznej raty i odwrotnie. W przypadku kredytów hipotecznych możemy wybrać raty równe lub malejące.

Marża

Wysokość marży uzależniona jest od kwoty kredytu i jest stała w całym okresie kredytowania. Najprościej mówiąc jest to zysk banku od udzielonego kredytu i ma wpływ na wysokość comiesięcznej raty. Jeśli jesteśmy stałymi klientami banku, w którym zaciągamy kredyt hipoteczny lub skorzystamy dodatkowo z jego innych produktów finansowych, wówczas wysokość marży może się zmniejszyć.

Prowizja

Czyli opłata za udzielenie kredytu i rozpatrzenie właściwego wniosku. Zdarza się, że bank nie pobiera takiej prowizji od klienta wtedy koszt kredytu hipotecznego maleje. W niektórych bankach prowizja może sięgać nawet kilka procent.

Te cztery czynniki mają największy wpływ na koszty kredytu hipotecznego. Dużą rolę odgrywać też będzie wysokość wkładu własnego. Niestety od stycznia 2014 roku niema już możliwości uzyskania kredytu na 100 % wartości nieruchomości. Dziś musimy posiadać co najmniej 10 % wkładu. W kolejnych latach ma to jeszcze ulec zmianie i to na niekorzyść kredytobiorców. Z roku na rok procent ten będzie się zwiększał by docelowo osiągnąć wartość 20 %.

Dodaj komentarz