Zanim bank wypłaci pieniądze kredytobiorcy musi przeprowadzić kilka procedur mających głównie na celu wyliczenie ryzyka jakie ponosi udzielając pożyczki konkretnej osobie. We wszystkich instytucjach bankowych w naszym kraju procedury przyznawania kredytów są niemal identyczne.
Aby skorzystać z bankowej pożyczki konsument musi spełnić kilka warunków, natomiast pracownicy banku zobowiązani są należycie przeprowadzić procedurę kredytową. Rozpoczyna się ona od złożenia wniosku przez potencjalnego kredytobiorcę w placówce banku lub przez internet. W zależności od rodzaju pożyczki oraz jej przeznaczenia bank może dodatkowo wymagać różnych dokumentów (np. potwierdzających wysokość
uzyskiwanych dochodów). Na tym etapie bank wstępnie ocenia klienta więc może już w tym momencie odrzucić wniosek czyli odmówić udzielenia kredytu.
Posiadając odpowiednie informacje bank dokonuje oceny zdolności kredytowej biorąc pod uwagę między innymi: wysokość zarobków pożyczkobiorcy (lub pożyczkobiorców jeśli kredyt jest zaciągany na przykład wraz z małżonkiem), stałe koszty utrzymania (opłaty za czynsz i media), status zamieszkania (mieszkanie spółdzielcze, własność lub przy rodzinie), stan cywilny oraz wiek kredytobiorcy. Dziś standardowo na tym etapie procedury kredytowej bank dokonuje weryfikacji klienta w bazie informacji międzybankowych takich jak choćby BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz KRD (Krajowy Rejestr Długów).
Po korzystnym przejściu tych etapów bank wydaje ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu lub nie. Jeśli okaże się ona negatywna można spróbować zaciągnąć pożyczkę w innym banku. Różne instytucje bankowe różnie podchodzą do oceny klienta i ryzyka związanego z przyznaniem mu kredytu. To jednak ściśle wiąże się z ceną udzielanej pożyczki. Tam gdzie jest trudniej dostać kredyt zwykle jest najtaniej, droższa oferta jest zdecydowanie łatwiej dostępna.
Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy kredytowej oraz wypłata pieniędzy. Umowa sporządzana jest w dwóch jednoznacznych egzemplarzach dla obu stron. Powinna zawierać termin spłaty zobowiązania oraz numer konta bankowego, na który należy dokonywać wpłat w ramach spłaty kredytu. Jeśli chodzi o uruchomienie pieniędzy to można zdecydować się na przelew pożyczki na konto bankowe lub wypłatę gotówki w oddziale banku. Oczywiście wszystkie procedury przyznawania kredytów odbywają się w tej samej kolejności.
Im większa kwota tym więcej papierów potrzeba.
nie zawsze tak jest bo przy umowie o pracę dokumenty zazwyczaj są takie same niezależnie od kwoty – wniosek, skan dowodu osobistego, zaświadczenie o zarobkach i/lub wyciągi z konta.