Nowe zasady przyznawania kredytu konsumenckiego

Dnia 18 grudnia 2011 roku weszły w życie nowe zasady przyznawania kredytu konsumenckiego.Zmiany są znaczne więc warto zapoznać się z nimi. Najważniejsze z nich to między innymi: objęcie przepisami wyższych kwot, wprowadzenie jednolitego formularza informacyjnego oraz dłuższy czas na odstąpienie od umowy.

Kredytem konsumenckim nazywamy każdy kredyt zaciągany na cele, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. kredyt gotówkowy). Również przy zakupach na raty mamy właśnie do czynienia z kredytem konsumenckim. Nowe przepisy reguluje od 18 grudnia 2011 roku ustawa o kredycie konsumenckim.

Po wprowadzeniu nowych zasad w życie o wiele łatwiej możemy zaciągnąć kredyt w innych krajach Unii Europejskiej. Nowe przepisy obejmują pożyczki o wartości do 255 500 zł lub równowartość takiej kwoty w obcej walucie. Od tej pory wszystkie instytucje finansowe muszą stosować nową ustawę, w tym również SKOK-i (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe) oraz firmy pozabankowe.

Według nowych zasad mamy teraz 14 dni na odstąpienie od umowy, a nie jak było dotychczas 10 dni od momentu jej zawarcia. Konsument nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty do dnia spłaty kredytu. Bardzo ważną zmianą jest też wprowadzenie jednolitego formularza informacyjnego zawierającego wszystkie najważniejsze informacje takie jak: koszty kredytu, wysokość oprocentowania, całkowita kwota do spłaty, wymagane zabezpieczenia oraz informacje o ubezpieczeniu. Standardowy formularz został wprowadzony we wszystkich państwach członkowskich więc pozwoli łatwo porównywać różne oferty.

Zmiany dotyczą również (chociaż w niewielkim stopniu) udzielania kredytów hipotecznych między innymi w zakresie informacji udzielanych konsumentowi. Musi on być poinformowany o całkowitej kwocie kredytu, wymaganym wkładzie własnym, terminach spłaty, koszcie kredytu oraz łącznej kwocie do spłaty.

Wprowadzone przepisy likwidują maksymalny próg 5 % łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji i innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki.

 

nowe zasady przyznawania kredytu konsumenckiego

Kolejną ważną zmianą jest przedstawianie informacji w reklamach. Teraz nowe prawo wymaga, aby oprócz RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) konsument otrzymywał cały pakiet szczegółowych informacji. Jest to między innymi stopa oprocentowania wraz z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie zaciąganej pożyczki oraz jej łączną kwotę.

 Zmiany dotyczą też wcześniejszej spłaty kredytu. Teraz instytucje finansowe, które udzielają kredytów będą mogły pobierać rekompensatę w przypadku, gdy konsument wcześniej spłaci zaciągniętą pożyczkę.

Dodaj komentarz