Działalność gospodarcza często jest wspierana kredytami, różnego rodzaju pożyczkami bankowymi. W artykule tym omówione zostaną podziały kredytów, dostępne na rynku finansowym dla przedsiębiorców, przedsiębiorstw oraz dużych i małych firm
Ogólnie kredyty dla firm możemy podzielić na dwa rodzaje.Pierwszy związany jest z przeznaczeniem kredytu. Wyróżniamy tu:
Kredyt inwestycyjny
– może być krótkoterminowy, średnioterminowy oraz długoterminowy. Jak wskazuje nazwa jego przeznaczenie dotyczy przedsięwzięcia inwestycyjnego, a wiec budowy magazynu, hali, zakupu samochodu, sprzętu lub maszyn. Cel przeznaczenia jest tu bardzo jasno określony i firma musi nierzadko dysponować zastawem hipotecznym by taką pożyczkę od banku uzyskać.
Kredyt obrotowy
– taki kredyt dotyczy finansowania bieżącej działalności firmy, a więc przeznaczeniem mogą być aktualne wydatki. Często osoby prowadzące działalność gospodarczą przeznaczają go na zakup wyposażenia czy też towaru. Kredyty obrotowe utożsamiane są z pożyczkami krótkoterminowymi.
Drugi rodzaj kredytów udzielanych osobom prowadzącym działalność gospodarczą charakteryzuje sposób przekazania pieniędzy przez instytucję finansową czyli bank. Mamy tu cały szereg poszczególnych rodzajów i są to:
-
- Kredyty wypłacane jednorazowo – pozyskaną kwotę kredytu przedsiębiorstwo/firma, otrzymuje na konto bankowe. Spłata może nastąpić jednorazowo lub w ratach.
-
- Linia kredytowa – bardzo ciekawe rozwiązanie, polegające na tym, iż określona kwota kredytu jest dostępna w pewnym uzgodnionym z bankiem okresie czasu na każde życzenie kredytobiorcy. Kredyt jest wiec wypłacany w transzach (częściach). Stosowanym tu przez bank ograniczeniem może być fakt, iż kredyt zostanie przyznany, ale w formie bezgotówkowej, tak więc bank sam zapłaci zobowiązania firmy, takie jak np. faktury.
-
- Linia kredytowa odnawialna – ten kredyt uznawany jest przez firmy za bardzo wygodną formę pożyczki. W trakcie trwania zawartej umowy kredytowej kredytobiorca ma prawo wielokrotnie zaciągać i spłacać kredyt. Ustanawiany jest tu limit zadłużenia, którego firma nie może przekroczyć. Taki kredyt nie generuje kosztów związanych z niewykorzystaniem kredytu, jakie mają miejsce w linii kredytowej opisanej wcześniej.
- Kredyt w rachunku bieżącym – bardzo proste rozwiązanie na podobnej zasadzie jaką banki proponują osobom posiadającym konto
osobiste. Z tą różnicą, iż tu dotyczy to rachunku firmowego. Pozwala to przekraczać stan konta do określonej przez bank kwoty. Spłata następuje automatycznie wraz z wpłatą środków za bieżący okres.
Dla przedsiębiorstwa, korporacji, jak i małej lokalnej firmy, w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej najłatwiej dostać kredyt we „własnym” banku, czyli tym, który prowadzi konto firmowe. Inną ciekawostką jest fakt, iż banki wydają własne regulaminy kredytowe, a co za tym idzie same mają możliwość określać rodzaje i warunki udzielanych kredytów.
Odpowiedni dobór kredytu na działalność gospodarczą powinien być kwestią kluczową. Każdy przedsiębiorca, każda spółka muszą starannie przemyśleć konsekwencje, harmonogram spłaty i warunki otrzymania pożyczki zanim podejmą ostateczną decyzję zawarcia umowy kredytowej z bankiem.