O kredyt w rachunku może się starać praktycznie każdy. Wystarczy kilka razy zasilić kont ona przykład wynagrodzeniem z umowy o pracę lub emeryturą. Co ważne kredyt w koncie jest jedną z tańszych możliwości zdobycia dodatkowych pieniędzy. W porównaniu z pożyczką lub kredytem gotówkowym takie rozwiązanie jest bardziej elastyczne.
Aby skorzystać z takiej formy finansowania wystarczy posiadać konto w banku. Jeśli takiego jeszcze nie mamy, dziś bardzo łatwo można je bezpłatnie założyć przez internet, wchodząc bezpośrednio na stronę konkretnego banku lub korzystając z portalu partnerskiego. Następnie jeżeli na konto wpłyną co najmniej trzy nasze wynagrodzenia za pracę (lub sześć, zależnie od banku), możemy starać się o kredyt w koncie czyli debet. Jest to rodzaj kredytu odnawialnego (limitu kredytowego). Kwota takiego kredytu uzależniona jest od wysokości wpłat jakie dokonano na nasze konto
bankowe. Najprościej mówiąc debet jest ujemnym saldem w rachunku bankowym. O taką formę finansowania możemy starać się sami, jeśli bank jeszcze nie zaproponował nam takiego rozwiązania.
Kredyt w koncie jest lepszym rozwiązaniem od pożyczki gotówkowej. Na nasz wniosek może być też dość szybko przyznany, zazwyczaj wystarczy od 1 do 3 dni. Ważną zaletą takiego rozwiązania jest to, że formalności praktycznie zredukowane są do minimum. Co ważne, nie musimy spłacać konkretnych rat, w konkretnym terminie – każdorazowa wpłata na nasze konto zmniejsza zadłużenie.
By móc skorzystać z maksymalnej kwoty limitu kredytowego czyli kredytu w koncie, nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń / oświadczeń o dochodach. Na początku bank może przyznać nieco mniejszą kwotę kredytu. Jednak z biegiem czasu limit zostanie maksymalnie powiększony, a z raz przyznanej linii kredytowej możemy korzystać wielokrotnie. Umowa przedłużana jest automatycznie na kolejny rok bez konieczności naszej wizyty w banku.
Dzięki swojej specyficznej konstrukcji takie rozwiązanie kosztuje znacznie mniej niż tradycyjna pożyczka czy kredyt gotówkowy. Odsetki naliczane są tylko od kwoty jaką winni jesteśmy bankowi. Każda wpłacona suma zmniejsza nasze zadłużenie, a wpłaty możemy dokonywać kiedy tylko chcemy lub kiedy nasz portfel nam na to pozwoli. Tym głównie kredyt w koncie różni się od pożyczki gotówkowej, którą trzeba spłacić w ustalonym wcześniej terminie.
Oczywiście są również minusy takiego finansowania. Są to przede wszystkim opłaty związane z zadłużeniem. Pierwsza opłata jest liczona jako procent od kwoty, na jaką możemy się zadłużyć. Dochodzi do tego prowizja za utrzymywanie linii kredytowej. Jednak zdecydowanie największą wadą takiego rozwiązania jest to, że wymaga ono sporej dyscypliny w spłatach. Bank nie przysyła nam żadnych monitów, czy ponagleń z prostego powodu: zarabia przecież na niespłaconych sumach. Dlatego najlepiej o zaległych zobowiązaniach pamiętać samemu.
Kredyt w koncie zwykle zostaje przyznany na niewielkie kwoty i można porównać go do karty kredytowej. Z tym, że karta kredytowa jest zdecydowanie droższa i lepiej z niej nie wypłacać gotówki w bankomacie. Przeznaczona jest do płatności bezgotówkowych, a więc do zapłaty za zakupy czy też usługi. Natomiast jeśli mamy uruchomiony debet, środki z niego możemy wypłacać w bankomacie, nie martwiąc się o wysoką opłatę za taką transakcję.