Kredyt na wymarzone nowe mieszkanie

Niewielki odsetek ludzi może sobie pozwolić na zakup własnych czterech kątów. Mieszkania raz drożeją, raz tanieją, zachowują jednak swoją cenę minimalną, na którą i tak nie stać większości Polaków. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy marzy o swoim mieszkaniu. Te marzenia mogą się jedynie różnić powierzchnią, lokalizacją czy rozkładem pokoi.

Zazwyczaj klienci kupują mieszkania z rynku wtórnego, z drugiej ręki, w większości w blokach zlokalizowanych na osiedlach. Są one przede wszystkim tańsze niż nowe mieszkania u dewelopera. Jednak część Polaków marzy właśnie o nowym mieszkaniu, ot niczym nieskalanej dziewiczej powierzchni kwadratowej. Abstrahując od widma domów obciążonych duchami byłych lokatorów, marzenie o nowym tylko swoim mieszkaniu jest normalną sprawą.

 

Z powodu braku gotówki większość ludzi zmuszona jest kupić mieszkanie na kredyt by ich marzenie o lepszej egzystencji stało się bardziej prawdopodobne. Nowe mieszkania od deweloperów w zasadzie są w stanie gotowym, bądź już na wykończeniu. W tym przypadku, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na jego sfinansowanie spotkamy się z nieco inną procedurą kredytową, aniżeli w przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki.

 

Poszukując odpowiedniej oferty kredytowej powinniśmy zdać się na opinie doradców bądź specjalistów finansowych. Do czołowych firm zajmujących się doradztwem kredytowym w Polsce należą m. in. Open Finance oraz Expander. Można też na własną rękę skorzystać z kalkulatorów rat czy porównywarek finansowych powszechnie dostępnych w internecie.

 

Banki udzielające kredytów na kupno nowego mieszkania wymagają przedstawienia takich dokumentów jak: odpis z Księgi Wieczystej,
umowa z deweloperem, pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji rozpoczętej, w przypadku ukończonego budynku – pozwolenie przeznaczenia lokalu na cele mieszkaniowe. Bank może też zażądać przedstawienia harmonogramu prac oraz związane z tym kwoty i terminy płatności. Ostatni dokument będzie określał wysokość i termin wypłaty transz kredytu. Bank zażyczy sobie również informacji dotyczących dewelopera np. dokument potwierdzający prowadzenie przez niego działalności deweloperskiej.

 

Marzenia o nowym mieszkaniu sporo kosztują i trudno je większości z nas od tak zrealizować. Dlatego też kredyt  hipoteczny wciąż jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Niestety ten rodzaj pożyczki jest coraz trudniej dostępny dla przeciętnego konsumenta z dochodami co najmniej na poziomie średniej krajowej. Jeśli więc mamy zamiar w przyszłości z takiego kredytu skorzystać, zróbmy to jak
najwcześniej.

2 komentarze do “Kredyt na wymarzone nowe mieszkanie”

    • nie nam takich statystyk jednak własne mieszkanie jest to bardzo fajne uczucie nawet jeśli mamy na nie kredyt. Wynajem jest dobry dla osób które jeszcze nie planują osiedlać się w danym miejscu, chociaż zawsze takie mieszkanie można sprzedać i spłacić kredyt.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz