Dla osoby starającej się o swój pierwszy kredyt, zaciągnięcie pożyczki w banku może być nie lada wyzwaniem. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej i przed wizytą w oddziale banku zgromadzić wszelkie potrzebne do tego dokumenty.Jak wygląda zaciągnięcie bankowej pożyczki krok po kroku?
Większość z nas prędzej czy później zmuszona jest skorzystać z pożyczki bankowej czy to na bieżące wydatki, wakacje, remont, samochód czy mieszkanie. Głównym czynnikiem, który decyduje o rodzaju zaciąganego długu jest przeznaczenie czyli cel. I tak rozróżniamy kilka rodzajów kredytów konsumenckich. Najpopularniejsze z nich to: pożyczka gotówkowa, kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy oraz kredyt konsolidacyjny.
Pożyczkę gotówkową można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Kredyt samochodowy jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest na zakup samochodu, chociaż środki pozyskane w ten sposób możemy także wydać na: motorower, motor czy nawet quad. Kredyt mieszkaniowy to pożyczka przeznaczona na cele mieszkaniowe – zakup mieszkania lub domu. Kredyt konsolidacyjny to produkt skierowany dla osób posiadających wiele różnego rodzaju zadłużeń bankowych i mających problemy z ich spłatą.
Skupmy się jednak na najpopularniejszym produkcie bankowym przeznaczonym dla klientów indywidualnych, którym jest pożyczka gotówkowa. Aby ją otrzymać należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba posiadać udokumentowane dochody co najmniej od 3 miesięcy. Do tego potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa, którą bank wylicza na podstawie naszych dochodów i kosztów, które regularnie ponosimy. Najłatwiej będzie pozyskać kredyt osobom stanu wolnego, nieposiadającym żadnych dzieci na utrzymaniu.
Pierwszym krokiem, który należy zrobić by otrzymać kredyt jest zgłoszenie naszego zainteresowania pożyczką w banku. Można to
zrobić osobiście w oddziale, przez internet lub telefonicznie – wtedy też uzyskamy wstępną decyzję kredytową. Jeśli jest ona pozytywna bank poprosi nas o udokumentowanie dochodów. Można tego dokonać przedstawiając np. zaświadczenie o zarobku wydawane na naszą
prośbę przez pracodawcę lub wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy. Wyciąg może być w formie, którą bank przesyła nam co miesiąc pocztą tradycyjną lub wydrukowany z konta, do którego mamy dostęp przez internet.
Po pozytywnej weryfikacji naszych danych oraz potwierdzeniu tożsamości, podpiszemy z bankiem umowę kredytową w dwóch jednakowych egzemplarzach, a następnie bank wypłaci pieniądze. Do wyboru mamy wypłatę gotówki w oddziale lub przelew na wskazane konto
bankowe. W najbliższym czasie otrzymamy też plan spłaty rat w formie blankietów, z którymi co miesiąc możemy dokonywać spłat na poczcie, przelewem internetowym bądź też w kasie dowolnego banku.
Bardzo dobra to jest instrukcja i wiele szczegółów tu jest przydatnych.