Na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego decydują się zwykle przedsiębiorcy, którzy chcą powiększyć swój majątek trwały. Generalnie są trzy możliwości: kredyt na wyposażenie, kredyt na zakup lub kredyt na restrukturyzację.Który z nich wybrać? Ile wyniesie miesięczna rata?
Osobom decydującym się na kredyt inwestycyjny dla firm zapewne zależy na kupnie samochodu, nieruchomości,
wymianie maszyn, modernizacji zakładu pracy lub też na pozyskaniu wartości niematerialnych, między innymi koncesji czy licencji.
Zgłaszając się do banku po taki kredyt należy mieć przygotowaną specyfikację i kosztorys nowej inwestycji (może to być również krótki biznesplan). Im bardziej złożona inwestycja, tym bardziej potrzebna będzie szczegółowa dokumentacja. Często jej opracowanie trzeba będzie zlecić firmie konsultingowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Biznes plan jest to zestawienie i opisanie wszystkich czynników, które mają wpływ na inwestycję – szczegółowy opis, doświadczenie w branży, potencjalni klienci jak również założone obroty i zwrot inwestycji.
Najczęściej banki oferują oprocentowanie zmienne, zależne od aktualnej stopy WIBOR. Do tego dochodzi marża banku, zależna od bieżącej kondycji finansowej przedsiębiorcy lub od takich czynników jak kwota kredytu czy poziom LTV; im wyższe ryzyko ze strony banku, tym wyższa marża chociaż nie zawsze jest taka relacja. Banki niechętnie udzielają kredytu inwestycyjnego obejmującego całą wartość planowanej inwestycji i żądają od kredytobiorcy wkładu własnego, na ogół w wysokości 20 – 30 %. Jeśli wkład własny nie jest koniecznością, zwykle bank będzie miał inne wymagania, od których uzależni swoją decyzję o przyznaniu pożyczki lub ma w swojej ofercie dodatkowe zabezpieczenie z rożnego rodzaju programów takich jak COSME, BGK, EBI itd.
Firma ubiegająca się o kredyt inwestycyjny powinna być w stanie zagwarantować odpowiednie zabezpieczenie, tak aby w razie niepowodzenia inwestycji pożyczkodawca miał inną możliwość wyegzekwowania zaległych należności. Banki w takim wypadku najchętniej biorą pod uwagę nieruchomości klienta czyli może to być również nieruchomość na której prowadzone są inwestycje lub całkowicie inne zabezpieczenie.
Dobrym rozwiązaniem jest złożenie zapytań o kredyt inwestycyjny do kilku różnych banków. Każda instytucja
bankowa kieruje się swoim indywidualnym systemem oceniania i przydzielania kredytów. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać najkorzystniejszą dla naszej firmy ofertę. Warto też pamiętać, że samą umowę z bankiem, zwłaszcza jeśli kredyt jest wysoki, można jeszcze negocjować. Jednak nawet jeśli jest już ona podpisana, nie oznacza to, że bank automatycznie wypłaci pieniądze. Zanim to się stanie, przedsiębiorca musi spełnić warunki uruchomienia kredytu.
W zależności od sytuacji przedsiębiorstwa mamy kilak banków gdzie taki kredyt możemy otrzymać:
- Idea Bank – jeden z pierwszych wyborów planujących inwestycje. Praktycznie wszystko są w stanie zrobić na przyzwoitych warunkach. Oczywiście dużo tutaj zależy od sytuacji ale warto złożyć wniosek. Chętnie pomogę jak coś.
- mBank – bardzo dobry wybór gdzie kredyty inwestycyjne nawet na 20 lat z bardzo dobrymi warunkami. Marże w przedziale 3-4% pod zabezpieczenie hipoteczne i możliwość działania z jednoosobowymi firmami jak również ze spółkami ZOO.
- BNP Paribas – akceptacja jednoosobowych działalności na długi okres z bardzo dobrą ofertą.
- Santander – Praktycznie każdy typ działalności podobnie jak IDEA jak również długi okres i dobre warunki. W razie zainteresowania pomogę z wnioskiem.
Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach lub kontakt bezpośrednio do mnie. Pomogę na tyle na ile będę w stanie.
Marek Kozera – ekspert kredytów firmowych
kozerus@gmail.com
787976915
A małe przedsiębiorstwo np, do 200 000 złoty rocznie przychodu ma szanse na kredyt w wysokości 100 000 złoty?
tak, bez problemu dostanie taki kredyt.
Ale wysokość prowizji jest zależny od kwoty kredytu.