Facebook Pagelike Widget
zBLOGowani.pl
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Kilka lat temu KNF wprowadził nowe regulacje przy kredytach hipotecznych i pojawiły zapisy dotyczące np. minimalnego wkładu własnego. Zaczęło się od 5% a stopniowo miał być zwiększany rok w rok aż osiągnie poziom 20%. Obecnie minimalny wymagany wkład własny to 15% jednak KNF zgodził się aby była możliwość ubezpieczenia minimalnego wkładu własnego do poziomu 90%. W skrócie mówiąc banki dalej wymagają minimum 10% wkładu własnego a w przypadku braku kolejnych 5-10% banki naliczą dodatkowe ubezpieczenie( zazwyczaj kwotowe lub podwyższenie marży o jakąś wartość do czasu osiągnięcia wymaganego poziomu).

 

Co w sytuacji kiedy nie mamy wymaganych 10% wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

Jest kilka rozwiązań na taką sytuację. Do niedawna można było dostać kredyt nawet na 100% wartości nieruchomości jednak w sytuacji kiedy wycena nieruchomości była odpowiednio wyższa niż kwota za która kupują klienci. Niestety w tym momencie ta metoda nie jest już dostępna.  Pojawiły się za to nowe możliwości na „obejście” wymaganych 10% wkładu własnego.

Cały sposób polega na dodatkowym zabezpieczeniu gdzie LTV będzie na poziomie niższym niż 80-90% w zależności od banku. Na ten moment 3 banki pozwalają na taki kredyt i jeśli posiadamy dodatkowe zabezpieczenie, które nie jest obciążone hipoteką to możemy wnioskować o kredyt bez wkładu własnego. W takim przypadku składamy normalny wniosek wraz z informacją o dodatkowym zabezpieczeniu i jeśli cała procedura przyznania kredytu przejdzie pomyślnie to nie będziemy musieli posiadać środków własnych w kwocie minimum 10% od wartości nieruchomości.

 

Do jakich banków wysłać wnioski bez wkładu własnego?

Na ten moment z doświadczenia wiem, że w 3 bankach można złożyć takie wnioski. Pierwszym bankiem jest Mbank, który posiada dobra ofertę i powinien być traktowany jako pierwszy wybór. Marża na ten moment to wyjściowo 2.1% i prowizja od 1,5%. Bank nie widzi problemu z przyjęciem dodatkowego zabezpieczenia a do niedawna potrafił nawet zrealizować kredyt na 100% wartości nieruchomości. W tym momencie tylko z dodatkowym zabezpieczeniem w formie dodatkowej nieruchomości takiej jak mieszkania, domy czy działki budowlane.

 

Kolejnym bankiem gdzie warto złożyć wniosek jest BZWBK, który nie posiada siatki marż ponieważ to system decyduje jaką ofertę klient dostanie po scoringu. Co do prowizji to w tym momencie jest promocja i może wynosić nawet 0%. Oferta podobnie jak w mbanku jest dobra i warto zawsze złożyć wniosek tak aby w późniejszym etapie po negocjować warunki.

Po złożeniu wniosków do dwóch poprzednich zostaje jeszcze jeden czyli Raiffeisen Polbank, gdzie oferta jest trochę gorsza jednak w przypadku takich kredytów warto złożyć wnioski do 2-3 banków ponieważ w przypadku decyzji negatywnej zawsze jakaś alternatywa zostaje.

 

Czy da rade uzyskać taki kredyt?

Pewnie, że tak i jeśli ktoś potrzebuje pomocy to chętnie przeprocesuje taki temat. Mam wieloletnie doświadczenie i obecnie złożone takie tematy w wymienionych wyżej bankach.

 

Ekspert Marek Kozera

telefon 787 976 915

poniżej formularz kontaktowy w przypadku pytań. Złóż zapytanie o kredyt hipoteczny

2 komentarze

  • Avatar Damian Napisał:

    Ale tak naprawdę kogo na to stać żeby brać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

    • Marek Kozera Marek Kozera Napisał:

      wkład własny jest obligatoryjny zgodnie z ustawą jednak da się go „obejść” posiadając inną nieruchomość. Kilka banków taki kredyt zrobi bez problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *