Facebook Pagelike Widget
zBLOGowani.pl
Kredyt firmowy tylko na przychodzie

Prowadząc firmę i optymalizując podatki musimy liczyć się z tym, że banki niechętnie będą nam udzielać finansowania. Jest tak dlatego, że większość wyliczeń zdolności opiera się na dochodzie czyli w sytuacji kiedy jakieś rzeczy kupujemy na firmę i są amortyzowane to zmniejsza nam się dochód. Tak samo koszty związane z firmą pomniejszą dochód a co za tym idzie zmniejszają podatek. Nikt nie lubi płacić wysokich podatków dlatego są banki, które nie bazują na dochodzie a interesuje ich przychód, który następnie jest przeliczany na przybliżony dochód. Są też inne sytuacje gdzie takie finansowanie pozwoli nam zwiększyć obroty lub dostać większe kontrakty – takie finansowanie bazuje na tak zwanej prognozie czyli bank szacuje na ile dany kredyt pozwoli zwiększyć wpływy.

Które banki liczą dochód bazując na przychodzie?

Idea Bank – do oceny zdolności kredytowej potrzebuje wyciąg z konta za okres 7 miesięcy wraz z dokumentami takimi jak PIT za rok poprzedni i rozliczeniem za okres bieżący w zależności od formy rozliczenia( KPIR, RZiS, tabele przychodowe itd). Bank ten wysyła zapytanie monitorujące gdzie przy najlepszych scoringach BIK jest możliwość wnioskować na podstawie obrotów bez wykazanego dochodu. Do wyliczenia zdolności potrzebujemy kilka danych takich jak:

Dochód netto =   100%(lub 90%) * ( X% * średniomiesięcznych obrotów – raty zobowiązań – koszty utrzymania) 

Do wyliczenia X% potrzebujemy średnie obroty z konta za okres 7 miesięcy  poprawione o korektę kosztów w danej branży. A przelicznik jeśli chodzi o branże to do wyliczeń przyjmujemy:

  • 80% w przypadku zawodów zaufania publicznego takich jak lekarz, notariusz, komornik radca prawny itd.
  • 70% dla działalności usługowej finansowej lub ubezpieczeniowej;
  • 60% dla pozostałych działalności usługowych;
  • 50% dla działalności usługowych w branży budowlanej i transportowej;
  • 40% dla działalności gastronomicznej, produkcyjnej i handlu detalicznego;
  • 10% dla działalności handlu hurtowego;

Koszty utrzymania we wzorze bazują na tabelce w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym i dla 1 osoby przyjmujemy około 1100zł, 2 osoby to około 1820zł, 3 osoby to 2750zł, 4 osoby to 3440zł a 5 osób to koszty 4230zł.

Nest Bank – wkrótce uzupełnię opis po weryfikacji.

Alior Bank – bank ten wylicza dochód na podstawie przychodu jak również jest uwzględniona prognoza czyli potencjalny wzrost. Wkrótce uzupełnienie.

 

Zapraszam do kontaktu w razie pytań pod adresem mail kozerus@gmail.com

Marek Kozera – 787 976 915

ekspert kredytowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *