Czym różni się kredyt od pożyczki? To pytanie zadaje sobie nie jeden Polak. Spróbujmy rozdzielić te dwa pojęcia. Kiedy pożyczka już nie jest kredytem? Kto może udzielić kredytu, a kto pożyczki? Jest kilka różnic, przeczytasz o nich w tym artykule.
Dla większości z nas kredyt i pożyczka to te same pojęcia, i oprócz wymowy oraz pisowni nie widzimy żadnej różnicy. Tak naprawdę w języku potocznym nie ma znaczenia co nazwiemy kredytem, a co pożyczką. Jednak udając się do banku, czy też do innej instytucji finansowej powinniśmy rozróżniać te dwa produkty. Wydaje się nam, że kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa to przecież to samo, jednak w rzeczywistości tak nie jest.
Pożyczki może udzielić każdy z nas – i to praktycznie każdemu. Oczywiście musimy być właścicielami kwoty pieniędzy, którą mamy zamiar pożyczyć. Tak więc pożyczkodawcą może zostać każdy, są jednak pewne zasady. Pożyczki mogą być zawierane w dowolnej formie, także w formie ustnej. Jeśli kwota pożyczki przekracza 500 zł to wtedy powinna być zawarta umowa na piśmie. Taką umowę regulują przepisy kodeksu cywilnego. Nie musimy więc być bankiem żeby udzielać pożyczek, ale też nie musimy po pożyczkę wybierać się do banku.
Inna sytuacja jest w przypadku kredytów. Otóż kredytu udzielić może tylko jeden określony podmiot – jest nim bank. Takie prawo ma tylko i wyłącznie bank. Co ważne, pieniądze które wypłaca w formie kredytu, wcale nie muszą być jego własnością jak w przypadku pożyczki. Te środki finansowe stanowią depozyt, który został pozyskany od innych klientów banku (np. z lokat). Umowy kredytu nie reguluje prawo cywilne jak w przypadku pożyczki lecz prawo bankowe.
Przy wypłacie kredytu zawsze musi być wskazany termin jego spłaty, co w przypadku pożyczki nie jest konieczne. Kredyt jest bezgotówkowy i stanowi jedynie zapis na rachunku. Pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolną rzecz, natomiast kredyt udzielany jest na konkretny cel. Jeśli wykorzystamy go na inny, niezgodny z umową, bank może zażądać natychmiastowej spłaty całego zobowiązania. Wyjątkami są kredyty konsumpcyjne (np. kredyt gotówkowy), które możemy przeznaczyć na dowolny cel, a także kredyty gospodarcze.
Z udzieleniem kredytu wiążą się pewne koszty / opłaty. Kredytodawca czyli bank pobiera prowizję oraz oprocentowanie od kapitału. Jeśli chodzi o pożyczki to mogą one być całkowicie darmowe, a więc nieodpłatne. Jeszcze do niedawna instytucje udzielające pożyczek nadmiernie wykorzystywały możliwość dowolnego oprocentowania pożyczki. Teraz jego wysokość może być zakwestionowana przez sąd, jeśli z punktu widzenia zasad współżycia społecznego jest ono zbyt wysokie.