Spłacasz jeden kredyt, kartę kredytową, pożyczkę na samochód, a pogłowie chodzi Ci już pomysł na zaciągnięcie kolejnego kredytu w banku?Zastanawiasz się czy możesz już zaciągnąć następny dług? Sprawdź, jak pozyskać
Duża konkurencja na rynku finansowym, a także utrzymujący się od dłuższego czasu niski poziom stóp procentowych sprawiają, że kredyty (np. gotówkowe) stały się znacznie tańsze. Polacy zadłużają się więc coraz chętniej i to nawet wtedy, gdy jedna pożyczka nie została jeszcze całkowicie spłacona.
Osoby, które korzystały choć raz z kredytu bankowego niedługo po jego spłacie niemal zawsze decydują się na kolejny kredyt. Nic w tym złego jeśli pożyczka zaciągana jest świadomie, a spłata rozsądnie dopasowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. Problemy jednak
zaczynają się wtedy, gdy na spłatę jednego kredytu klient decyduje się zaciągnąć drugi. Aby zabezpieczyć konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła tak zwaną rekomendację T. Jest to dokument wystosowany do wszystkich banków dotyczący dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych.
Najważniejszy jest zapis mówiący o tym, że suma rat wszystkich kredytów nie może przekraczać połowy miesięcznych zarobków netto. Tak więc osoba zarabiająca 2000 zł na rękę, na spłatę rat nie może przeznaczać więcej niż 1000 zł. Jednak w myśl tych przepisów, banki mogą, ale wcale nie muszą stosować się do tej reguły. I tak też robią, osobie z dobrą historią kredytową bardzo chętnie udzielą kolejnego kredytu, a jeśli suma miesięcznych rat jest już na tyle wysoka, że bank rzeczywiście nie może go przyznać, zaproponuje zaciągnięcie większego kredytu by z jego środków spłacić wcześniejsze zobowiązania.
Wielu klientów nie radzi sobie ze spłatą wszystkich długów zaciągniętych w bankach, a na domiar złego zwykle pojawia się kolejny nieoczekiwany wydatek. Dla tych osób jedynym rozwiązaniem może się okazać kredyt konsolidacyjny. Jest to pożyczka przeznaczona dla konsumentów nadmiernie zadłużonych, nie radzących sobie ze spłatą miesięcznych zobowiązań wobec banków. Instytucja udzielająca kredytu konsolidacyjnego automatycznie spłaca zadłużenia klienta i często jest skłonna wypłacić mu dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Następnie taki kredyt, bank rozkłada na niższe miesięczne raty – lżejsze do spłaty, a okres kredytowania zostaje wydłużony.