Decydując się na jakąkolwiek pożyczkę bankową musimy wybrać długość okresu kredytowania, a więc czas potrzebny na spłatę całości zadłużenia. W zależności od tego okresu nasza rata będzie wyższa lub niższa wprost proporcjonalnie do czasu, w którym zobowiązujemy się oddać bankowi pieniądze. Jak długi okres kredytowania najlepiej jest wybrać?
Na rynku finansowym wyróżnić możemy kilka najpopularniejszych rodzajów kredytów, które charakteryzuje oprócz przeznaczenia, a więc celu kredytowania, także długość okresu spłaty. Najpopularniejszymi bankowymi pożyczkami są kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) oraz kredyt gotówkowy. Każdy z nich posiada odmienny maksymalny czas na spłatę – inaczej więc powinniśmy podchodzić do wyboru optymalnego okresu kredytowania.
Jak łatwo się domyślić im dłuższy czas na spłatę pożyczki tym niższa comiesięczna rata. Jednak należy także pamiętać o tym, że im dłuższy okres kredytowania tym więcej w sumie oddamy pożyczkodawcy. Należy więc rozkładać spłatę długu na możliwie jak najkrótszy czas, jednak biorąc pod uwagę swoje realne możliwości finansowe. Najlepiej gdy miesięczna rata jest na możliwie najwyższym poziomie, a zarazem jej spłata stanowi nieduże obciążenie dla naszego domowego budżetu.
Zdolność kredytowa wyliczana jest przez banki tak, abyśmy z uzyskiwanych dochodów po zapłaceniu raty mieli jeszcze środki na normalne życie. Decydując się na kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) wielu doradców finansowych sugeruje by wybrać taki okres kredytowania, aby po zapłaceniu raty pozostawała nam jeszcze spora kwota, którą powinniśmy przeznaczać na oszczędności długoterminowe oraz krótkoterminowe. Wiemy natomiast, że dla wielu sama spłata kredytu hipotecznego jest już dużym wyzwaniem i o dodatkowym oszczędzaniu nie ma mowy.
W przypadku kredytów gotówkowych maksymalny okres kredytowania może sięgać kilkunastu lat, w zależności od oferty banku. Im dłuższy czas spłaty
tym kredyt będzie jednak droższy. Dlatego taką pożyczkę najlepiej spłacić jak najwcześniej, a więc okres kredytowania powinien być możliwie jak najkrótszy. W miarę możliwości warto też zrezygnować z ubezpieczenia kredytu, wtedy jednak bank może wymagać zabezpieczenia w postaci poręczyciela.