Rynek kryptowalut intensywnie się rozwija, a cyfrowe waluty coraz częściej określa się jako przyszłość pieniądza. Wciąż jednak brakuje systemów prawnych i metod regulacji. Świat kryptowalut często staje się celem cyberprzestępców.
Szacuje się, że tylko w 2018 roku giełdy zostały zhakowane na około 1 mld USD. Jak podają różne źródła, ataki na giełdy stają się coraz bardziej ryzykowne, dlatego hakerzy próbują wzbogacić się na środkach zwykłych osób. Na ich korzyść działa popularność kryptowalut oraz to, że inwestycje podejmują osoby o małej świadomości na temat ryzyka i bezpieczeństwa.
Jakie sposoby wykorzystują hakerzy?
Hakowanie adresów mailowych
Jednym z najpopularniejszych działań, jakie podejmują hakerzy jest włamywanie się na prywatne skrzynki mailowe w celu kradzieży danych do logowania na giełdzie oraz zresetowania haseł. Jeśli oszuści zdobędą nasz numer telefonu, mogą nawet całkiem usunąć skrzynkę. Aby maksymalnie się zabezpieczyć, warto pilnować swoich haseł i nie zapisywać ich na przeglądarce.
E-mail pushingowy
Osoby, które interesują się kryptowalutami i dużo postują na ten temat, otrzymują dziesiątki, a nawet setki maili z linkami do logowania na kolejnych giełdach kryptowalut. Należy być bardzo czujnym, ponieważ to działanie służy nielegalnemu zbieraniu danych.
Oszuści opracowują powiadomienia, które do złudzenia przypominają prawdziwe wiadomości od giełd. Najlepiej nie wchodzić na stronę poprzez link w wiadomości, a zamiast tego skorzystać z przeglądarki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że trafimy na właściwą stronę.
Fałszywe witryny giełd
Hakerzy tworzą fałszywe adresy na wzór różnych popularnych giełd. Dzięki nim mogą łatwo uzyskać dostęp do funduszy inwestorów. Aby nie dać się nabrać, należy zachować czujność wpisując nazwę giełdy w wyszukiwarkę.
Część wyników zaprowadzi nas na strony niemal identyczne, jak oryginalna witryna giełdy. Pomimo, że Google walczy z takimi praktykami, wciąż regularnie pojawiają się nowe strony tego typu. Najczęściej są blokowane zaraz po tym, jak pojawią się pierwsze ofiary oszustów.
Metody manipulacji
Oszuści bardzo dobrze wiedzą jak zastawić pułapki na nieuważne osoby. Kiedy wchodzimy na daną witrynę i widzimy bogatych ludzi, czy worki z pieniędzmi, w głowie powinna zapalić nam się czerwona lampka. To jedna z metod oczarowania wzrokowców i wyłączenia ich logicznego myślenia.
Elementy, które na pozór uzupełniają stronę, tak naprawdę służą odwróceniu naszej uwagi. Będąc na takiej stronie warto przyjrzeć się również treści. Charakterystyczny sposób tworzenia zdań, a najczęściej pytania w stylu „Chcesz szybko zarobić?” mają pobudzić nas do szybkiej reakcji. Przeciętna osoba może nie zdawać sobie sprawy, że są to sprawdzone techniki manipulacyjne.
Kryptowaluty to sfera, gdzie oszuści czują się wyjątkowo dobrze, ponieważ większość osób do końca nie wie, z czym ma do czynienia. Transakcje są wiążące, a odzyskanie środków jest praktycznie niemożliwe.
Inne metody na zabezpieczenie się przed kradzieżą kryptowalut
Na początku swojej przygody z kryptowalutami poszukujemy różnych aplikacji oraz portfela, który spełni nasze wymagania. To jest jeden z etapów, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Unikajmy pobierania oprogramowania z niesprawdzonych stron. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze danej aplikacji, upewnijmy się, że jesteśmy na oficjalnej stronie. Złośliwe oprogramowanie może wyrządzić nam sporo krzywdy.
Jeśli zależy nam na tym, by zlecić komuś nadzór nad naszymi inwestycjami, najlepiej wybrać sprawdzonego kryptobota. Bitcoin Revolution jest platformą, która będzie chronić nasze dane, a jednocześnie podejmować za nas najbardziej opłacalne decyzje.
Portfel na kryptowaluty musi zostać przez nas odpowiednio zabezpieczony. Zawsze należy wykonywać kopie zapasową. Najlepiej nie korzystać z portfeli internetowych, oferujących przechowywanie monet. To jeden z najpopularniejszych celów oszustów, a dodatkowo strona może zostać w każdej chwili zamknięta. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie portfela na komputerze bez dostępu do sieci.
Jedną z metod zabezpieczenia przed utratą kryptowalut jest skorzystanie z nowej usługi, jaką oferują ubezpieczyciele. Oferta obejmuje ochronę tokenów kryptograficznych przed kradzieżą z giełdy lub portfela.
Usługę udostępnia narazie tylko kilka zagranicznych podmiotów, jednak niedługo wprowadzi ją szereg kolejnych firm. Ubezpieczenie prawdopodobnie nie pokryje strat giełdy, jednak w przypadku klientów detalicznych wartość ta może zrekompensować utracone środki z nawiązką.
Kiedy tworzymy hasła pamiętajmy, że powinny być długie (na min. 11 znaków), zawierać cyfry oraz dwie wielkości liter. Nie powinniśmy używać jednego hasła do wszystkich kont. Szczególną uwagę przyłóżmy również do ochrony skrzynki pocztowej, która jest kluczowa w obsługiwaniu kont giełdowych. Więcej użytecznych porad znajdziesz w artykule grupy Onet lub ciekawej pozycji wydawnictwa Helion nt. inwestycji w krypto.
Inwestując w kryptowaluty najlepiej obrać strategię ograniczonego zaufania. Na naszej drodze prawdopodobnie pojawi się wiele osób, które będą oferować usługi pośredniczące. Obecnie każdy może kupić waluty samodzielnie i należy wybierać tylko sprawdzone rozwiązania.