Facebook Pagelike Widget
zBLOGowani.pl
Jak wyczyścić negatywny BIK – wzór pisma

Posiadając negatywne wpisy w naszej historii kredytowej mamy zablokowaną możliwość starania się o produkty kredytowe w bankach jak również coraz częściej w instytucjach pozabankowych. Takie wpisy w bik pojawiają się najczęściej po 30 dniach nie spłacania zobowiązania i wtedy stajemy się niewiarygodni dla banków. Oczywiście są pewnie odstępstwa i nawet dłuższe obsunięcia w płatnościach mogą nie przeszkodzić w udzieleniu finansowania jednak są to decyzje indywidualne podejmowane w każdym banku inaczej. Z zasady opóźnienia do 30 dni nie stanowią problemu o ile są uregulowane a te powyżej 30dni i 90dni to już analiza raportu przez eksperta może określić szanse powodzenia.

Czyszczenie historii najlepiej zacząć od pobrania pełnego raportu BIK w celu oceny co jest nie tak( do pobrania raportu zapraszam na inny wpis na blogu). Posiadając już raport widzimy dokładnie kiedy występowały opóźnienia i ile miały dni. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy dane zobowiązanie jest spłacone bo jeśli tak to bank ma możliwość przechowywać te dane przez 5 lat po całkowitej spłacie. Są od tego jednak odstępstwa i wysyłając odpowiednie pismo do banku mamy możliwość całkowitego usunięcia tego zobowiązania z BIK. Zobowiązania oczywiście nie znika całkowicie ale jest przenoszone do części statystycznej nie widocznej dla banków. To czy bank zgodzi się na wykreślenie wpisu zależy tylko od banku i dobrej woli dlatego warto przygotować odpowiednio takie pismo i można skorzystać ze wzoru przygotowanego poniżej. Jest to uniwersalny draft dla pewnie wszystkich banków i instytucji.

Posiadając negatywne wpisy z pozabankówek również możemy zastosować podobny schemat i powysyłać pisma do tych firm z prośbą o usunięcie zobowiązania z bik i powinno się udać ponieważ firmy pozabankowe nie robią z tym problemu.

Proces usunięcia negatywnych wpisów wygląda tak, że jak dostaniemy odpowiedz zwrotną z informacją o wykreśleniu to raport musi zostać zaktualizowany i trwa to do około 2 tygodni( oczywiście może być szybciej). Po aktualizacji negatywne wpisy zostają przeniesione do części statystycznej niewidocznej dla banków. Musimy mieć jednak świadomość, że jeśli nie spłacaliśmy zobowiązań w jakimś banku to nawet po wyczyszczeniu historii bank dalej będzie miał pełną historię spłat ponieważ każdy bank ma swoją własną bazę. Dlatego warto odpuścić składanie wniosków w tych bankach gdzie mieliśmy problemy ze spłatą.

W razie pytań zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Poniżej przykładowy wniosek o usunięcie wpisów z bik i dane kontaktowe w razie pytań.

Marek Kozera

kozerus@gmail.com

tel. 787 976 915

 

 

Wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych z bazy BIK S.A

 

Wnoszę o zaprzestanie przetwarzania i udostępniania moich danych osobowych do Biura Informacji Kredytowej S. A. z siedzibą w Warszawie. Podstawą mojego żądania jest:

  •  złożony wniosek w zakresie cofnięcia zgody na udostępnianie przez bank i przetwarzanie moich danych przez BIK S. A.
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.)

 

Informację zwrotną proszę o wysłanie na adres korespondencyjny potwierdzający zakończenie przetwarzania danych osobowych w rejestrze BIK.

                                                                                                                                                                                         …………………………………..
                                                                                                                                                                                                        (podpis)

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *