Wiele osób radzi sobie bez konieczności zaciągania jakichkolwiek kredytów i pożyczek. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na życie bez wsparcia banku. Dlatego podstawowa wiedza na temat korzystania z produktów kredytowych.
Inteligencji finansowej powinno się uczyć w szkołach już od najmłodszych lat. Wówczas wiele osób uniknęłoby
nadmiernego zadłużenia oraz negatywnych wpisów w bazach typu BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy też KRD (Krajowy Rejestr Długów). Dlatego jeśli korzystamy z takich instrumentów finansowych jak kredyt czy pożyczka warto stosować się do najważniejszych reguł, by zaciągnięte zobowiązanie nie stało się w przyszłości uciążliwym problemem.
Na początek należy wybrać odpowiedni rodzaj bankowej pożyczki biorąc pod uwagę jej przeznaczenie. Jeśli mamy zamiar kupić samochód – najtańszy będzie kredyt samochodowy, jeśli mieszkanie lub działkę budowlaną oczywiście odpowiedni będzie kredyt hipoteczny. Najpopularniejszą bankową pożyczką jest jednak kredyt gotówkowy, a to z uwagi na fakt, iż można go przeznaczyć praktycznie na wszystko. Takie rozwiązanie jest
niestety najdroższe.
Gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt? Na początek warto zapytać o ofertę bank, z którego usług od dawna korzystamy (np. prowadzi nasze konto osobiste, kartę kredytową). Możemy wówczas liczyć na korzystniejsze
warunki jak choćby niższa prowizja czy obniżone oprocentowanie. Niestety wciąż dużym błędem popełnianym przez Polaków jest korzystanie jedynie z usług banku, którego placówka znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Aby mądrze zaciągnąć kredyt należy odpowiednio dopasować kwotę miesięcznej raty do naszych realnych możliwości finansowych. Ten warunek musi być bezwzględnie spełniony jeśli mamy zamiar terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Jeśli rata okaże się zbyt wysoka możemy wydłużyć okres kredytowania zamiast zakładać, że jakoś to będzie.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest prawdziwość podawanych informacji podczas składania wniosku o kredyt. I to nie tylko tych związanych z miejscem zatrudnienia oraz wysokością uzyskiwanych dochodów.
Równie ważne są informacje o ponoszonych przez nas stałych kosztach takich jak: opłaty za czynsz, media, telefon, koszty utrzymania samochodu, liczba dzieci itp. Te dane służą kredytodawcy także do wyliczenia zdolności kredytowej. Jeśli będą nieprawdziwe bank źle oszacuje nasze możliwości spłaty zaciąganego długu. Może to prowadzić do problemów z terminową płatnością rat i naliczania przez bank odsetek karnych.
Zanim zdecydujemy się na kredyt w banku warto zastanowić się nad naszą przyszłością choćby w sferze zawodowej. Stała praca dziś nie oznacza pewnego źródła dochodów za kilka lat. Oprócz tego spróbujmy przewidzieć czekające nas wydatki w niedalekiej przyszłości. Czy będzie nas na nie stać płacąc co miesiąc ratę kredytu?
Jak chodzi o kredyt to tylko w Getin bank według mnie.
niestety ale Getin Bank jest jednym z droższych banków dlatego warto spróbować w tańszych takich jak Deutsche Bank lub Raiffeisen.