Facebook Pagelike Widget
Jak bank wylicza dochód netto z działalności gospodarczej?

Prowadząc firmę mamy do wyboru rożne formy rozliczana naszej działalności, co do korzyści to każda forma ma swoje plusy i minusy jednak w tym tekście skupimy się na ogólnej zasadzie wyznaczania dochodu netto. Bardzo często spotykam się z klientami co przekazują mi informacje, że zarabiają np. 7tys zł jednak po analizie dokumentów z tej kwoty robi się powiedzmy 2tys zł. Dlatego wszystkie dane są takie ważne bo banki zazwyczaj mają bardzo podobne sposoby na wyliczenie dochodu. Oczywiście nie w każdym przypadku dlatego zapraszam do dalszej części.

Jak przeliczyć dochód z książki przychodów i rozchodów?

Do wyliczenia zdolności trzeba przedstawić PIT za rok poprzedni lub KPIR za ten sam okres i KPIR za okres bieżący. Większość banków bazuje na dochodzie za poprzedni pełny rok obrachunkowy więc bierzemy przychód za cały rok i odejmujemy od tego wszystkie koszty i koszty zakupu towarów. Wynik dzielimy na 12 a następnie odejmujemy składki na ubezpieczenie społeczne(obecnie około 800zł). Kwota wychodzi wtedy brutto i odejmujemy 18% przy podatku progresywnym a 19% przy podatku liniowym. Wychodzi nam wtedy przybliżony dochód netto, który banki zazwyczaj przyjmują do wyliczeń. W przypadku kiedy posiadamy amortyzację to możemy przyjąć ją jako dodatkowy dochód a robi się to w ten sposób, że dzieli całą amortyzacje za pełny rok na 12 aby wyciągnąć średnią a następnie dodać ją do przychodu za miesiąc.

(((przychód – koszty)/12) – składki społeczne za 1mc) – 18% = dochód netto

Czy podobnie jest na ryczałcie?

Posiadając firmę i rozliczając się na ryczałcie do wyliczenia zdolności potrzebujemy kilka danych i dokumentów. Po pierwsze jeśli to ryczałt to w zależności od tego czym się zajmujemy to są różne stawki podatku. W zależności od tych danych inaczej zostanie przeliczony dochód. Do wyliczenia dochodu netto w większości przypadków potrzebujemy PIT28 za poprzedni rok i bieżącą tabele przychodów za rozliczone miesiące. Bank przyjmie w zależności od daty złożenia wniosku albo średnią za rok poprzedni i bieżący lub w skrajnych przypadkach oprze się tylko na danych z aktualnego roku. Każdy bank inaczej przelicza sobie dochód netto bo w zależności od stawki banki mnożą przez różne współczynniki od 10 do 80% z wyniku kalkulacji. Dlatego w jednym banku może wyjść dochód 2000zł a w innym 10000zł netto i nic z tym nie zrobimy. Dokładne kalkulacje zrobiłem w innym wpisie o ryczałcie dlatego odsyłam do https://kredyt-portal.pl/kredyt-gotowkowy-na-ryczalcie.html gdzie można dokładnie sprawdzić ile z naszego ryczałtu zostanie przyjęte.

(przychód z PIT28/12)*współczynnik dla ryczałtu = dochód netto

 

Co w przypadku karty podatkowej?

Karta podatkowa nie jest popularnym sposobem rozliczania się z US ale sporo działalności takich jak taxi czy zakłady stolarskie preferuje prostotę jaką oferuje ta forma.Podatek należny ustalany jest z góry na kolejny rok podatkowy dlatego podatnik ma co miesiąc do zapłaty określoną kwotę. Banki niestety ale do takiej firmy podchodzą słabo bo zazwyczaj jest to określona krotność naszej karty podatkowej(podatku do zapłacenia co miesiąc). Z materiałów, które dostarczają banki wynika, że najczęściej jest to 7 razy wysokość podatku do zapłaty dlatego jeśli płacimy np. 500zł to dochód netto wyniesie 3500zł.

Wysokość karty podatkowej * 7 = dochód netto

Jak to wygląda w przypadku pełnej księgowości?

Tutaj sytuacja ma się podobnie jak w przypadku książki przychodów i rozchodów. Bierzemy najczęściej dane finansowe za rok poprzedni i rok bieżący a następnie odejmujemy przychód od kosztów. Następnie w zależności od formy prawnej inny podatek zapłacimy mając jednoosobową firmę a inny jeśli jest to np. Sp. Z.O.O. dlatego od dochodu brutto odejmujemy podatek i wychodzi nam dochód netto, który banki przyjmują.

 

W razię chęci wyliczenia zdolności to zajmuje się tym zawodowo i chętnie pomogę. Zazwyczaj wymagam podesłania danych finansowych za okres 12 miesięcy za poprzedni rok i rok obecny z aktualnymi danymi finansowymi. Pytania również można zadawać w komentarzach.

Marek Kozera

787976915

kozerus@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.