Darmowe konto oszczędnościowe

Czy istnieje całkowicie darmowe konto oszczędnościowe? Oczywiście, że tak, ono takie powinno być, konto oszczędnościowe powinno zarabiać, bez względu na to ile mamy na nim środków. To powinna być taka nowoczesna skarbonka.Niestety coraz trudniej znaleźć dobre konto oszczędnościowe, z którego możemy wypłacać i wpłacać pieniądze bez utraty odsetek, a do tego z oprocentowaniem na wysokim poziomie.

Mądrości finansowej powinno się uczyć w szkołach – i to już od podstawówki. Któż bowiem ma nas nauczyć dobrze zarządzać naszymi finansami w dorosłym życiu? Co z tego, że wyuczymy się zawodu, zaczniemy pracować, nawet co jakiś czas dostawać podwyżkę, skoro i tak przeciętny Polak wszystkie zarobione w miesiącu pieniądze wydaje, a nawet wydaje ich więcej. Do zamożności i niezależności finansowej jest tylko jedna droga – poprzez oszczędzanie. Dlatego z chwilą znalezienia pierwszej pracy każdy powinien otworzyć darmowe konto oszczędnościowe.

Jak wyliczono, gdyby statystyczna osoba zarabiająca przeciętnie, odkładała na darmowe konto oszczędnościowe 100 zł miesięcznie, to w ciągu 44 lat (czyli przykładowo od 21 roku życia do 65 lat) przy stopie odsetek składanych wynoszącej 10 % – zgromadziłaby sumę wartą 1 118 000 zł. Gdyby każdy człowiek od młodych lat o tym wiedział, pewnie grono oszczędzających w naszym kraju byłoby znacznie większe. Oczywiście dziś na pewno nie znajdziemy konta oszczędnościowego oprocentowanego na 10 %, warto jednak już od najmłodszych lat gromadzić pieniądze choćby na takim z 2-procentowym zyskiem.

 

 

darmowe konto oszczędnościowe

Przeglądając w internecie oferty kont oszczędnościowych należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na wysokość oprocentowania, czy jest ono podane w skali roku i z jaką kapitalizacją odsetek (oczywiście najlepiej z jak najczęstszą)? Jeśli zamierzamy otworzyć konto oszczędnościowe warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert w różnych bankach oraz zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania zgromadzonych środków w późniejszym okresie prowadzenia konta. Bardzo często banki wabią atrakcyjnym oprocentowaniem, które jednak obowiązuje jedynie przez określony czas (np. przez pierwsze 3 miesiące) – w kolejnym okresie jest już znacznie niższe.

Alternatywą dla konta oszczędnościowego jest lokata. Jednak z konta oszczędnościowego możemy wypłacać zdeponowane pieniądze w dowolnym momencie – bez utraty odsetek. W przypadku lokaty takiej możliwości nie ma. Możemy natomiast bardzo łatwo obliczyć ile czasu potrzeba aby podwoić wpłaconą sumę na lokacie.
Służy do tego Reguła 72. Wystarczy podzielić liczbę 72 przez wysokość oprocentowania. Przykładowo, jeśli uzyskujemy 3 % od zainwestowanych pieniędzy, to dzieląc 72 przez 3 otrzymujemy liczbę 24. Oznacza
to, że po 24 latach suma wpłacona na lokatę podwoi się przy stopie odsetek równej 3 %.

  Zobacz też:

 – Darmowe konto

 – Konta w banku

Ranking kont osobistych

Dodaj komentarz