Czym jest bank

Niektórzy przechodzą obok jego placówki codziennie, inni odwiedzają go raz w miesiącu, każdy z nas z jego usług kiedyś korzystał. Mowa oczywiście o banku – najpopularniejszej instytucji finansowej – czym dokładnie jest?Wprowadzona w 1997 roku Ustawa Prawo Bankowe uregulowała w znacznym stopniu funkcjonowanie rynków finansowych w Polsce. Zgodnie z definicją z art. 2: bank to osoba prawna, utworzona zgodnie z przepisami prawa, działająca na podstawie zezwolenia umożliwiającego wykonywanie czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Brzmi skomplikowanie? Rozjaśnijmy więc ten zawiły opis.

 

Zacznijmy od tego, że banki należą do grupy instytucji zaufania publicznego – dysponując ogromnymi środkami pieniężnymi,
oprócz własnego zysku, muszą troszczyć się także o dobro społeczeństwa. Ten fakt jest przyczyną, dla której działalność banków musi być ściśle ujęta w przepisach prawa. Tutaj nie może mieć miejsca żadna pomyłka.

 

 

czym jest bank

Organy takie jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Narodowy Bank Polski (NBP) kontrolują i regulują funkcjonowanie instytucji finansowych. By mógł powstać nowy bank potrzebna jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego i Ministra Finansów, ale to nie koniec formalności. Do rozpoczęcia wykonywania czynności bankowych, również opisanych w ustawie, potrzebne jest osobne zezwolenie. Ta dwuszczeblowość systemu licencjonowania wpływa relatywnie na zwiększenie bezpieczeństwa.

Lista czynności bankowych znajduje się w art. 5 Ustawy. Zalicza się do nich m. in. przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na
żądanie, udzielanie kredytów, udzielanie gwarancji bankowej oraz emitowanie bankowych papierów wartościowych. Banki pełnią dwie zasadnicze funkcje: transakcyjną i transformacyjną. Funkcja transakcyjna polega na pośredniczeniu finansowym i udostępnianiu usług kojarzących popyt i podaż na kapitał. Transformacyjna funkcja banku to pośredniczenie między różniącymi się strukturalnie podmiotami – dokonując transformacji bank doprowadza do ich zrównoważenia.

Działalność banków skupia się na świadczeniu usług depozytowych, kredytowych i płatniczych. Najczęściej wykorzystują do tego celu cztery kanały: internet, telefon, pośrednika lub placówkę bankową. Segmenty bankowości podzielić można na: detaliczną, korporacyjną, hipoteczną, prywatną oraz inwestycyjną. Bank to ściśle kontrolowana instytucja, dzięki której dochodzi do spotkania podaży i popytu na pieniądz. Stanowi on podstawę systemu finansowego i jest czynnikiem wspomagającym proces inwestycyjny w gospodarce.

  Zobacz też:

 – Czym jest kredyt odnawialny

 – Kredyt na najniższą krajową

1 komentarz do “Czym jest bank”

Dodaj komentarz