Czy bankowość internetowa jest bezpieczna

Już niemal każdy z nas korzysta z bankowości internetowej bądź mobilnej. Zarządzanie swoimi finansami przez internet jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne – pod warunkiem jednak, że zachowujemy zdrowy rozsądek w operacjach przeprowadzanych online. Zwracając uwagę na kilka istotnych szczegółów, jesteśmy w stanie wykryć każdą próbę przestępstwa już w samym zarodku.

Chcąc dziś korzystać z produktów i usług bankowych wcale nie musimy wychodzić ze swojego mieszkania. Nawet placówka konkretnego banku nie musi znajdować się w naszej okolicy, abyśmy mogli otworzyć w nim konto, zaciągnąć kredyt czy też założyć lokatę. Niemalże wszystkich operacji bankowych można dzisiaj dokonywać na odległość – całkowicie online.

Aby bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej należy stosować się do niezmiennych zasad, które uchronią nas przed utratą pieniędzy, a nawet kradzieżą danych osobowych. I tak po pierwsze, pamiętajmy by za każdym razem sprawdzać w pasku naszej przeglądarki jaki faktycznie adres strony tam się znajduje. Chociaż witryna, którą widzimy wygląda identycznie jak strona naszego banku, to jednak może ona być jej doskonałą kopią – adres wyświetlany w przeglądarce zdradza nam czy rzeczywiście jesteśmy na bankowej stronie internetowej.

 

czy bankowość internetowa jest bezpieczna

Oprócz tego każdy bank stosuje zabezpieczenie w postaci certyfikatu SSL, który widoczny jest w przeglądarce internetowej po lewej stronie adresu. Łatwo rozpoznać takie szyfrowane połączenie gdyż możemy zauważyć obok paska ikonę zamkniętej kłódki. Na stronach należących do banków obok symbolu kłódki znajdować się powinna nazwa zweryfikowanego właściciela witryny. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów możemy kliknąć w wyświetlaną nazwę.

Najwięcej prób internetowych oszustw dotyczy kont bankowych. Cyberprzestępcy najczęściej próbują dostać się do rachunku wysyłając choćby e-maile informujące o nieprzeczytanej wiadomości od banku. Po kliknięciu w link wyświetla się strona wyglądająca jak ta, na którą logujemy się do swojego konta. Pod żadnym pozorem nie wolno wpisywać w żadne pole swojego hasła, a nawet loginu. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo operacji internetowych banki wprowadziły jednorazowe hasła, które są wysyłane poprzez SMS, w formie zdrapki lub tokena (generatora kodów).

Głównymi strażnikami naszych danych oraz pieniędzy zdeponowanych na internetowym koncie lub lokacie z dostępem online – jesteśmy tak naprawdę my sami. To my dysponujemy loginem, niezbędnym hasłem czy też pinem. Jesteśmy więc niejako sami odpowiedzialni za to komu i gdzie te dane udostępniamy. Pamiętajmy też aby używać programów antywirusowych na komputerach, a także na bieżąco je aktualizować, wówczas zdecydowanie bezpieczniej będziemy korzystać z dobrodziejstw internetu, a przede wszystkim z nowoczesnej bankowości.

Dodaj komentarz