Co zrobić gdy bank odmówi udzielenia kredytu

Każdy bank zanim wyda decyzję o przyznaniu pożyczki dokładnie zweryfikuje potencjalnego kredytobiorcę pod względem możliwości spłaty zaciąganego długu. Na podstawie informacji o wysokości uzyskiwanych dochodów i ponoszonych stałych kosztów i ponoszonych stałych kosztów bank jest w stanie wyliczyć naszą zdolność kredytową. Zdarza się jednak, że nawet jeśli nasze zarobki są wysokie instytucja bankowa odmawia udzielenia kredytu – dlaczego?

Podczas badania zdolności kredytowej bank obowiązkowo sprawdza klienta w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Jeśli w tej bazie widnieje negatywny wpis dotyczący naszej historii kredytowej, możemy się spodziewać odmowy udzielenia pożyczki ze strony banku. Każde opóźnienie w spłacie kredytu lub pożyczki, a także uchylanie się od zwrotu bankowego długu jest rejestrowane w BIK. Tak więc jednym z powodów braku możliwości zaciągnięcia pożyczki w banku jest zła historia kredytowa.

Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku korzystania z usług bankowych dbać o swój pozytywny wizerunek kredytowy. Wszystkie zobowiązania należy spłacać terminowo, a nawet jeśli pojawią się chwilowe trudności w należytym regulowaniu płatności, warto jak najwcześniej powiadomić o tym pożyczkodawcę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu mamy negatywne wpisy w bazie BIK, wówczas pozostają nam usługi prywatnych pożyczkodawców – i to też nie wszystkich. Niektóre firmy pozabankowe sprawdzają historię kredytową klienta w BIK lub w KRD (Krajowym Rejestrze Długów).

 

 

co zrobić gdy bank odmówi udzielenia kredytu

Innym powodem odmowy udzielenia kredytu jest brak zdolności kredytowej spowodowany niewielkimi dochodami. W tym wypadku możemy zdecydować się na wydłużenie okresu kredytowania by miesięczna rata pożyczki znacznie się zmniejszyła, lub też wnioskować w banku o niższą kwotę kredytu.

 Wiele osób starających się o kredyt jest już w trakcie spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Zwykle są to kredyty konsumpcyjne, limity kredytowe (np. w karcie kredytowej, debet w koncie) itp. Wnioskując o kolejny kredyt należy w miarę możliwości pozbyć się wszystkich kart kredytowych i zrezygnować z debetu. Jeśli jest to niemożliwe jedynym wyjściem pozostaje kredyt konsolidacyjny – rozwiązanie dla osób mających do spłaty wiele różnych zobowiązań bankowych, stworzone po to, by zmniejszyć kwotę miesięcznych płatności do banku poprzez wydłużenie okresu kredytowania. W ramach kredytu konsolidacyjnego można też otrzymać dodatkową gotówkę i przeznaczyć ją na dowolny cel. Nie każdy jednak bank posiada w swojej ofercie taki rodzaj kredytu.

 Instytucje bankowe odmawiając udzielenia kredytu kierują się dobrem nie tylko swoim lecz także klienta, którego najczęściej nie stać na spłatę wnioskowanej kwoty wraz z odsetkami i innymi kosztami. Jeżeli jednak jesteśmy pewni tego, że zdołamy spłacać terminowo kredyt, a bank pomimo tego odmówi nam udzielenia pożyczki, wówczas warto znaleźć współkredytobiorcę. Może być nim ktoś z rodziny, znajomych, przyjaciół bądź pracujący współmałżonek.

Dodaj komentarz