Co to jest kredyt towarowy

Dzięki tego rodzaju kredytom handlowym wiele przedsiębiorstw oraz małych firm jest w stanie utrzymywać ciągłość w produkcji czy też sprzedaży. Firmy na zasadzie współpracy udzielają go sobie nawzajem z korzyścią dla obu stronKażdy przedsiębiorca powinien wiedzieć czym jest kredyt towarowy.

Kredyt towarowy ma różne nazwy – najpopularniejsze to kredyt kupiecki oraz handlowy. Takie rozwiązanie stosuje się podczas transakcji kupna i sprzedaży poprzez odroczenie terminu należnej zapłaty. Powstaje wtedy stosunek kredytowy, a towary będące przedmiotem transakcji pozostają do dyspozycji kupującego. Tym co wyróżnia kredyt towarowy na tle innych kredytów, to fakt, że zaciąga się go bezpośrednio u przedsiębiorców – banki nie zajmują się tego typu usługami.

 

Kredyt handlowy często stosowany jest jako forma rozliczeń między kontrahentami. To szczególnie pomocne narzędzie w sytuacji, gdy firma nie jest w stanie zapłacić gotówką za dany towar bądź usługę. Należy je jednak stosować z rozwagą, tak by nie doprowadzić do stanu, w którym firma utraci swoją stabilność finansową, a na jej koncie powstanie tak duże zadłużenie, że w pewnym momencie spłata okaże się niemożliwa.

 

 

co to jest kredyt towarowy

Kredyt towarowy występuje w dwóch formach: kredytu odbiorcy oraz kredytu dostawcy. Zaliczka pełni wtedy rolę gwarancji, do czasu uregulowania całości zobowiązania. Termin spłaty i dokładne zasady na jakich ma się to odbywać, przedsiębiorcy określają indywidualnie między sobą. Pod uwagę brana jest płynność finansowa danej firmy, jej wiarygodność na rynku, realizacja podobnych zobowiązań w przeszłości oraz wysokość kwoty transakcji. Takie operacje handlowe zwykle są ustalane na krótki okres czasu, ale istnieje też możliwość spłaty należności w ratach, jeśli obie strony wyrażą zgodę na podobne rozwiązanie.

Kredyt towarowy wiąże się też z naliczaniem stosownych odsetek za odroczenie terminu spłaty. Mimo wszystko jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie zawiesza działalności przedsiębiorstwa, co jest szczególnie ważne choćby w
przypadku branży spożywczej, kiedy towar ma krótki termin przydatności do spożycia lub w branży budowlanej, aby uniknąć przestoju w realizacji inwestycji. Zatem dzięki kredytowi handlowemu firma może kontynuować swoją działalność na rynku, a zarazem pracować na zysk.

Umowa między kontrahentami określa przede wszystkim wysokość stopy procentowej, termin zapłaty oraz wysokość kwoty transakcji. Dostawca może także zdecydować się na udzielenie stałego kredytu kupieckiego bądź zaproponować kredyt bez naliczania rabatu, w przypadku gdy spłata zaległych należności nastąpi w określonym terminie (np. w ciągu miesiąca).

1 komentarz do “Co to jest kredyt towarowy”

Dodaj komentarz