Facebook Pagelike Widget
Artykuły finansowe

Umowa o pracę na czas określony jak najbardziej jest przyjmowana przez banki do starania się o kredyt hipoteczny. Trzeba jednak spełnić kilka wytycznych, które zazwyczaj dotyczą okresu trwania umowy w tył i w przód. Każdy bank inaczej podchodzi o takiej umowy jednak spełniając wymagana nie powinno być problemu z kredytem. (więcej…)

Najem jest to umowa w której wynajmujący oddaje w użytkowanie najemcy lokal na czas określony lub nieokreślony. Za tą usługę wynajmujący dostaje wynagrodzenie w postaci czynszu płatnego zgodnie z ustaleniami. (więcej…)

Eko kredyt to ostatnio dość często reklamowane hasło ofert bankowych a wynika to z ogromnej popularności paneli fotowoltaicznych. Firmy tworzą się jak grzyby po deszczu a klienci widząc coraz więcej takich instalacji na dachach to zadają sobie pytanie czy też nie zainwestować. (więcej…)

Rodzina 500+ jest to świadczenie otrzymywane przez rodziców na każde dziecko po 500zł do czasu osiągnięcia przez nich pełnoletności. W tym momencie nie ma ograniczeń i na każde dziecko do 18 roku życia może otrzymać taką pomoc. (więcej…)

Sportowcy a w szczególności piłkarze to średnio lubiana profesja przez banki a wynika to z wysokich wynagrodzeń i krótkiego okresu możliwości zarobku. Sportowiec na najwyższym poziomie zakończy karierę przed czterdziestym rokiem życia i będzie musiał zająć się czymś innym. Oczywiście dalej może to być powiązane ze sportem jednak banki mając tego świadomość to ostrożnie podchodzą do finansowania takich osób a wynika to również z wysokiego ryzyka kontuzji. (więcej…)

Samozatrudnienie jest to forma prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest kontynuacją poprzedniego zatrudnienia na umowie o pracę lub umowie zlecenia. Pracodawcy mając pewne korzyści bardzo chętnie przechodzą na taką formę współpracy ponieważ zmniejszają swoje koszty stałe a pracownik dostaje wyższe wynagrodzenie. (więcej…)

Wnioskując o kredyt w banku spotykam się z sytuacjami kiedy klienci nie podają mi informacji o posiadanych kartach kredytowych. Nie chodzi nawet o zatajenie tej informacji ale bardziej o braku jako takiej raty i świadomości, że to też jest obciążenie kredytowe. (więcej…)

Będą w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej i starając się o kredyt gotówkowy musimy mieć świadomość, że bank ma wpisane w polityce kredytowej maksymalne kwoty do której nie jest wymagana zgoda współmałżonka. (więcej…)

Sytuacja w marcu 2020 jak wszyscy dobrze się przekonaliśmy była bardzo ciężka. Nagle znaleźliśmy się w sytuacji gdzie wszystkie biznesy i cała aktywność została wygaszona a wpływ na to miała epidemia. Rząd polski widząc co dzieje się na świecie postanowił zamknąć granice i zawiesić funkcjonowanie większości firm. (więcej…)

Starając się o kilka kredytów hipotecznych w tym samym czasie lub na przestrzeni dłuższego okresu musimy mieć na uwadze, że banki mają określoną maksymalną liczbę aktualnie spłacanych hipotek.  Wynika to z tego, że przy większej liczbie posiadanych nieruchomości staje się to sposobem na życie poprzez wynajem.

(więcej…)

Renta jest to świadczenie wypłacane przez ZUS dla osób uprawionych do otrzymania takich środków. Banki dobrze podchodzą do takiej formy wynagrodzenia bo jest to stabilny dochód jednak nie każdy typ renty nadaje się do uzyskania finansowania. Poniżej przedstawiłem typy rent i krótką informację z podziałem: (więcej…)

Zatrudnienie rodzinne to forma zatrudnienia kogoś z rodziny na podstawie zwykłej umowy o pracę. Jest to problematyczne dla banków ponieważ ciężko ocenić czy zatrudnienie nie jest przygotowane specjalnie pod wzięcie kredytu i takich przypadkach zazwyczaj wniosek trafia na dodatkową weryfikacje tak aby sprawdzić czy nie jest to wyłudzenie. (więcej…)

KRD to tak zwany Krajowy Rejest Długów. Zajmują się oni zbieraniem informacji gospodarczych klientów indywidualnych jak również firm i przedsiębiorstw. Trafić do tej bazy można poprzez nieterminowe regulowanie zaległości kredytowych jak również innych płatności takich jak mandaty czy zaległe faktury. (więcej…)

Marynarze to mała ale lubiana grupa zawodowa przez banki a wynika to z ich stosunkowo wysokich zarobków. Specyfika ich pracy wygląda inaczej niż przy standardowym zatrudnieniu ponieważ po wypłynięciu są jakiś czas na morzu np. 2 miesiące a następnie mają miesiąc wolnego. (więcej…)

Stałe oprocentowanie przy kredytach gotówkowych nie jest popularne i tylko kilka banków ma w swojej ofercie taką opcję. Dużo popularniejsze jest oprocentowanie zmienne oparte o WIBOR 3M lub 6M(jest to stopa po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze i wyliczana jest dla różnych okresów czasowych takich jak 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy itd). (więcej…)

Do niedawna sytuacja na rynku kredytów gotówkowych była stabilna i banki przy niskich stopach procentowych stawiały na wysokie prowizje w przedziale 5-10% a czasem nawet i więcej. Coraz mniej popularne były ubezpieczenia dodawane do kredytów z tego względu, że czasy kiedy dodatkowe zabezpieczenie było łatwo sprzedawane minęły. Rynek wymusił zmiany ponieważ konsumenci zauważyli, że przy wcześniejszej spłacie takiego kredytu należy im się zwrot za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. W sytuacji kiedy prowizji nie było albo była niska to bank/ubezpieczyciel byli stratni co przełożyło się na zmianę na korzyść prowizji, która z założenia była bezzwrotna. (więcej…)

Żołnierzowi zawodowemu pracującemu na kontrakcie lub na stałe przysługuje lokal mieszkalny w miejscu gdzie pełni służbę. Są jednak sytuacje kiedy pracownik nie dostanie przydziału i wtedy dostaje on rekompensatę czyli dodatek mieszkaniowy. Jest to stała kwota wpłacana miesięcznie na konto, która powinna z założenia przeznaczona być na wynajem lokalu. (więcej…)

Prowadząc firmę i starając się o kredyt gotówkowy banki będą wymagały od nas udokumentowania braku zaległości w US i ZUS. Przedsiębiorcy w zależności o rozliczenia z Urzędem Skarbowym mają kilka rożnych możliwości opłacania podatku jednak najbardziej popularne to rozliczenie miesięczne do 20 każdego miesiąca lub kwartalnie co 3 miesiące. (więcej…)

Każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o kredyt w banku wie, jak jest to trudne i jak mocno obwarowane różnego rodzaju warunkami do spełnienia. Zupełnie inaczej rzecz się ma w przypadku szybkich pożyczek online udzielanych przez instytucje pozabankowe. Ta usługa zyskała sobie bardzo dużą popularność właśnie dzięki dużej dostępności. (więcej…)

Prowadząc firmę i rozliczając się z Urzędem Skarbowym na zasadzie karty podatkowej musimy liczyć się z problemem przy otrzymaniu finansowania. Wynika to z trudności jakie bank ma przy wyliczeniu zarobków netto bo karta podatkowa to forma rozliczenia z US gdzie stały podatek do zapłaty obliczony jest przez Urząd bazując na statystyce w danej branży. (więcej…)

Wpadając w pętle chwilówek i prowadząc działalność gospodarczą musimy liczyć się z tym, że wiele banków odmówi nam udzielenia konsolidacji zobowiązań a wynika to z polityki banku gdzie większość nie konsoliduje pożyczek pozabankowych. (więcej…)

Oferty na klik posiadają praktycznie wszystkie banki a ma to być nagroda dla stałych klientów przelewających wynagrodzenie lub utrzymujących stałe wpływy. (więcej…)

Prowadząc firmę mamy do wyboru rożne formy rozliczana naszej działalności, co do korzyści to każda forma ma swoje plusy i minusy jednak w tym tekście skupimy się na ogólnej zasadzie wyznaczania dochodu netto. Bardzo często spotykam się z klientami co przekazują mi informacje, że zarabiają np. 7tys zł jednak po analizie dokumentów z tej kwoty robi się powiedzmy 2tys zł. Dlatego wszystkie dane są takie ważne bo banki zazwyczaj mają bardzo podobne sposoby na wyliczenie dochodu. Oczywiście nie w każdym przypadku dlatego zapraszam do dalszej części. (więcej…)

KRD to Krajowy Rejestr Długów, który zbiera informacje o dłużnikach nie tylko z banków ale również z firm pożyczkowych. (więcej…)

Jak wyliczyć stabilny dochód?

W przypadku kredytów wyliczenie zdolności opiera się na kilku czynnikach. Po pierwsze wyliczamy stabilny dochód najczęściej bazując na ostatnich miesiącach w zależności od formy zatrudnienia. (więcej…)