Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego

W 2017 roku zgodnie z rozporządzeniem KNF banki będą wymagały 15% wkładu własnego a za rok już 20%. Kwoty 15-20 % są bardzo wysokie dlatego cześć klientów nie byłaby w stanie uzbierać takiej kwoty. KNF zgodził się na brakujący minimalny wkład ubezpieczyć. Czyli jeśli minimalny wkład własny obecnie jest na poziomie 15% to za to że klient nie ma 5% dodatkowo będzie trzeba zapłacić za ubezpieczenie. W każdym banku jest to inna kwota ale np w Deutsche Bank marża zostaje podniesiona o 0,2% do czasu aż nasz kredyt będzie miał  LTV na poziomie 80%( Deutsche Bank wymagany wkład własny bez ubezpieczenia niskiego wkładu własnego to 20%). Inne banki mogą naliczać opłaty jako podniesienie marży lub określone kwotowo.

  • W przypadku podniesienia marży jeśli spłacając lub nadpłacając kredyt kwota kredytu spadnie do poziomu 85%( w DB jest to 80%) w stosunku do wartości nieruchomości to bank zniesie to
    ubezpieczenie automatycznie.
  • Jeśli jednak mamy składkę pobraną z góry to zazwyczaj jest to okres 2-5 lat. Po okresie np 5 lat sprawdzi wartość kredytu do wartości nieruchomości i ponownie pobierze składkę za kolejny okres.Bank co jakiś określony czas podobnie jak w poprzednim przypadku sprawdza kwotę kredytu i wartość nieruchomości i jeśli LTV spadnie do odpowiedniego poziomu to ubezpieczenie niskiego wkładu własnego zostaje zniesione. W sytuacji kiedy spłacimy wcześniej cały kredyt to powinno nam zostać zwrócone proporcjonalnie do
    okresu na jaki zostało pobrane

W przypadku kredytów walutowych to przy wahaniach kursowych może być problem z oceną jaka składka będzie do płacenia za jakiś okres ponieważ nie jesteśmy w stanie określić czy kurs waluty pójdzie w górę czy w dół. Zazwyczaj też kredyty walutowe wymają większego wkładu własnego stąd też często nie są ubezpieczone od niskiego wkładu własnego.

W kolejnych latach szykuje się znowu podniesienie wkładu własnego do poziomu 20% jednak proszę się tym nie stresować ponieważ i tak będzie można brakujący wkład ubezpieczyć więc prawdopodobnie dalej zostanie obecne 10% jaki minimum przy zakupie nieruchomości. W części banków takich jak np Deutsche Bank nic się nie zmieni i dalej będzie można uruchamiać tematy przy 10% wkładzie własnym.

Zachęcamy do składania wniosków i składania zapytań pod linkiem:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *