Facebook Pagelike Widget
zBLOGowani.pl
Responsible lending, czyli odpowiedzialne pożyczanie

Polacy dużo pożyczają, a ich zobowiązania systematycznie rosną. Najczęściej z pożyczek korzystają osoby młode, mieszkające w dużych miastach. Niektórzy Polacy zapożyczają się pod wpływem impulsu, nie licząc się z konsekwencjami swojej decyzji. Nie zawsze zastanawiają się nad tym, czy będą w stanie oddać pieniądze w terminie. W zaciąganiu pożyczek nie ma nic złego pod warunkiem, że robi się to w sposób odpowiedzialny i racjonalny.

 

Młodzi Polacy mają coraz więcej długów. Według danych Krajowego Rejestru Długów, na koniec 2016 roku ich zadłużenie wynosiło 309 mln zł. W tym czasie ze spłatą zobowiązań nie radziło sobie 110 tys. osób w wieku 18-25 lat. Pod koniec 2017 roku liczba młodych dłużników wzrosła i wynosiła już 146 tys. W tym czasie zwiększył się również dług młodych ludzi o 62% i osiągnął łączną wartość 500 tys. zł. Na początku 2018 roku w bazie danych KRD znalazło się 152 tys. dłużników w wieku 18-25 lat, którzy mieli ponad 440 tys. niespłaconych zobowiązań o łącznej wartości 535 mln zł. Większość młodych dłużników to osoby mieszkające w dużych miastach. Tylko 17% niesolidnych pożyczkobiorców pochodzi z małych miejscowościach i wsi. Wszystkie te przypadki to doskonały przykład jak nie zaciągać pożyczek.

Źródło: KRD

 

– Większość Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa jest zadowalająca i deklaruje, że wystarcza im pieniędzy na bieżące wydatki. Jednocześnie rośnie liczba osób zadłużonych. To najczęściej wiąże się z faktem, że pożyczkobiorcy zadłużają się nieodpowiedzialnie, żyjąc teraźniejszością, a nie patrząc w przyszłość. W rezultacie to prowadzi do katastrofy – mówi przedstawiciel HapiPożyczki. – Tutaj pojawia się pole do działania odpowiedzialnych firm pożyczkowych. Powinny one edukować swoich klientów, jak pożyczać pieniądze odpowiedzialnie. Każdy pożyczkobiorca musi zdawać sobie sprawę, że podpisując umowę o pożyczkę, bierze na siebie odpowiedzialność. Na szczęście odpowiedzialnego pożyczania można się nauczyć – dodaje specjalista HapiPożyczki.

 

Odpowiedzialne pożyczanie – na czym polega?

 

Odpowiedzialne pożyczanie, często określane angielskim terminem responsible lending, to w pierwszej kolejności zaciąganie pożyczek u legalnie działających firm. W Polsce działalność instytucji finansowych i firm pożyczkowych regulują następujące akty prawne: Kodeks cywilny, Ustawa o kredycie konsumenckim oraz Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym wraz jej nowelizacją z 2016 roku („ustawa antylichwiarska”). Każda instytucja prowadząca działalność finansową jest zobowiązana do przestrzegania tych przepisów. Dodatkowo firmy pożyczkowe udzielające pożyczek i funkcjonujące legalnie na rynku finansowym są zobowiązane do informowania klientów o warunkach spłaty i wysokości RRSO pożyczki (rzeczywista roczna stopa oprocentowania – wskaźnik pokazujący całkowity koszt pożyczki), a także muszą umieszczać na swojej stronie internetowej przykład reprezentatywny kosztów pożyczki, dane kontaktowe i informacje o prawie do odstąpienia od umowy oraz możliwości wcześniej spłaty zobowiązania.

 

Odpowiedzialne pożyczanie to korzystanie z usług wiarygodnych pożyczkodawców, ale także takich, którzy traktują każdego klienta indywidualnie, dla których ten klient jest ważny. Składa się na to nie tylko wysoka jakość obsługi, ale również branie odpowiedzialności za klienta. Może się to przekładać na przykład na ochronę klienta przed nadmiernym zadłużaniem się. Takie odpowiedzialne firmy pożyczkowe zazwyczaj dokładnie weryfikują klienta i jego sytuację finansową, korzystając z BIK i rejestrów dłużników.

 

Odpowiedzialny pożyczkobiorca

 

Pożyczki pozabankowe są dobrym i szybkim sposobem na zdobycie gotówki. Proste zasady, minimum formalności i możliwość załatwienia wszystkiego przez internet sprawiają, że chętnych na takie oferty nie brakuje i coraz więcej osób interesuje się pożyczkami pozabankowymi. Istotne jest jednak to, żeby racjonalnie pożyczać online pieniądze. Podpisując umowę, pożyczkobiorca musi mieć świadomość obowiązku, jaki wiążę się z takim krokiem, co oznacza przede wszystkim zgodę na terminową spłatę pożyczonej kwoty wraz z naliczonymi kosztami i opłatami.

 

Odpowiedzialne zaciągnięcie pożyczki powinno zostać poprzedzone refleksją. Należy zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy pilnie pieniędzy i czy nie możemy ich zdobyć w inny sposób. Dodatkowo należy zastanowić się nad kwotą pożyczki. Tu nie powinno być żadnego przypadku czy działania pod wpływem impulsu. Należy pożyczać tylko tyle pieniędzy, żeby można co miesiąc spłacać raty bez rujnowania domowego budżetu czy zaciągania kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej. Nadmierne zadłużanie może prowadzić do problemów finansowych, a nawet do wpadnięcia w pętle zadłużenia.

 

Jeśli już zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, powinniśmy pamiętać, że ciągle mamy czas na refleksję, ponieważ zgodnie z prawem mamy 14 dni na odstąpienie od pożyczki. Po podpisaniu umowy o pożyczkę należy ją spłacać w terminie, ponieważ w ten sposób budujemy obraz odpowiedzialnego i wiarygodnego pożyczkobiorcy. To z kolei sprawi, że w przyszłości będzie nam łatwiej korzystać z kolejnych pożyczek.

 

Odpowiedzialne pożyczanie to zadłużanie się poprzedzone refleksją, oparte na racjonalnej decyzji, ale również terminowe regulowanie swoich zobowiązań. Takie podejście ułatwia budowanie obrazu wiarygodnego pożyczkobiorcy, ale również chroni przed kłopotami finansowymi.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *