Prowizja od kredytu gotówkowego

Jednym z kosztów kredytu gotówkowego jest prowizja,którą bank od nas pobiera za sam fakt udzielenia pożyczki.Niestety wielu kredytobiorców nawet nie zwraca uwagi na wysokość prowizji korzystając z bankowych usług. Koszt ten może sięgać nawet ponad 10 % pożyczanej kwoty pieniędzy. Łatwo więc policzyć ile wyniesie, a tym samym o ile więcej należy zwrócić bankowi oprócz pożyczonego kapitału i odsetek.

Koszt kredytu gotówkowego (bądź pożyczki gotówkowej) zależy od czterech czynników, do których należą: oprocentowanie nominalne pożyczki (czyli odsetki), opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, a także prowizja
dla banku.
Oprocentowanie nominalne nie może przekroczyć czterokrotności obowiązującej stopy lombardowej NBP (Narodowego Banku Polskiego). W ostatnich latach jest ona na bardzo niskim poziomie więc banki niewiele są w stanie zarobić na odsetkach, dlatego pobierają spore prowizje.

 

Wysokość prowizji od kredytu gotówkowego zależy od kwoty pożyczki zaciąganej przez konsumenta – wynosi określony procent od pozyskiwanego kapitału. Czasem można zauważyć jak bank obniża w ramach promocji wysokość oprocentowania nominalnego, jednak podnosi prowizję i w efekcie pożyczka kosztuje nas tyle samo.

 

O wysokości prowizji banki informują w tabeli opłat, każdy może więc sprawdzić na jakim poziomie jest ten konkretny koszt pożyczki. Oprócz tego bardzo często (np. w reklamach) można się spotkać z podawanym przez instytucje bankowe reprezentatywnym przykładem. Należy też mieć na uwadze, że prowizja jest często wyliczana indywidualnie dla danego wniosku kredytowego. Na jej wysokość mogą mieć wpływ takie czynniki jak: kwota pożyczki, okres kredytowania, wewnętrzna polityka kredytowa banku, a nawet ubezpieczenie.

 

Poszukując dla siebie najlepszej oferty kredytu gotówkowego powinniśmy brać pod uwagę wszystkie cztery czynniki mające wpływ na koszt pożyczki, a więc: oprocentowanie nominalne, opłatę przygotowawczą, ubezpieczenie
oraz prowizję. Dlatego w krajach Unii Europejskiej wprowadzono wskaźnik kosztu kredytu, który bierze pod uwagę wszystkie te składowe, określając całkowitą cenę każdej pożyczki w stosunku rocznym. Mowa o RRSO czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Dzięki tej wartości jesteśmy w stanie porównać różne oferty pożyczek, sprowadzając je wszystkie do wspólnego mianownika.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *