Kredyt na wydatki bieżące

Wciąż wiele osób w naszym kraju decyduje się na pożyczkę tylko dlatego,że zaczyna brakować środków na bieżące wydatki. Chociaż takie postępowanie nie powinno mieć w ogóle miejsca, okazuje się jednak, że jest to dość popularne rozwiązanie chwilowych
problemów finansowych. Sprawdźmy więc gdzie najlepiej pożyczyć pieniądze na wydatki bieżące?

Banki oferują dziś cały szereg instrumentów finansowych, które możemy wykorzystać podczas drobnych problemów z bieżącymi wydatkami. Należy jednak trzymać się zasady, by nie zaciągać kolejnych długów po to, by spłacić
nimi wcześniejsze. Taka sytuacja prowadzi do piramidy finansowej, z której wyjść jest już bardzo ciężko. Chwilowe kłopoty finansowe możemy niedrogo rozwiązać wspomagając się produktami finansowymi oferowanymi przez bank.

 

Jeśli jesteśmy właścicielami karty kredytowej to najtaniej będzie bieżące wydatki sfinansować z jej pomocą. Pamiętajmy jednak by unikać wypłat gotówki z bankomatu, gdyż wówczas bank pobiera gigantyczne prowizje z tego tytułu. Niektóre banki dają możliwość dokonywania przelewów z karty kredytowej na wybrane konto bankowe – możemy więc w ten sposób opłacić domowe rachunki lub przelać część środków na swój rachunek osobisty.
Zadłużenie na karcie kredytowej może być uregulowane w całości bądź też rozłożone na miesięczne raty. Kredyt w karcie jest odnawialny więc po jego spłacie środki finansowe są nadal dla nas dostępne.

 

Innym rozwiązaniem jest pożyczka gotówkowa, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a więc także na bieżące wydatki. Jest to jednak droższe rozwiązanie w porównaniu do karty kredytowej, gdyż bank oprócz odsetek (oprocentowania pożyczki) często pobiera od nas sporą prowizję. Dodatkowo do kosztów kredytu gotówkowego dochodzą jeszcze: opłata przygotowawcza i nierzadko obowiązkowe ubezpieczenie.

 

Jeśli posiadamy w banku konto osobiste możemy starać się o przyznanie debetu. Działa on na zasadzie limitu kredytowego, który tak jak w przypadku karty kredytowej też jest odnawialny. Aby korzystać z debetu nasze wynagrodzenie za pracę musi regularnie wpływać na konto bankowe. Wysokość limitu kredytowego zależy od naszej zdolności kredytowej i wysokości miesięcznych wpływów na rachunek osobisty. Takie rozwiązanie świetnie nadaje się na regulowanie bieżących wydatków, pod warunkiem, że pamiętamy o spłacie zadłużenia.

 

Wiele osób regularnie korzysta z pozabankowych pożyczek by finansować bieżące wydatki. W ten sposób można jednak łatwo wpaść w spiralę długów. W przypadku parabankowych pożyczek należy trzymać się zasady, aby nie zaciągać kolejnej pożyczki po to, by spłacić nią poprzednią. Jeśli mamy zamiar skorzystać z niebankowej pożyczki
jednorazowo, może się ona okazać dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że niektóre firmy pozabankowe udzielają każdemu nowemu klientowi pierwszej pożyczki zupełnie za darmo.

 

Decydując się na jakikolwiek kredyt na wydatki bieżące należy pamiętać, że prędzej czy później dług trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami. Warto więc wziąć pod uwagę naszą sytuację finansową w przyszłości – czy będziemy w stanie regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązanie? Może też przyszedł czas, by zrezygnować z niepotrzebnych
wydatków, bez których moglibyśmy się obejść?

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *