Kredyt na 25 lat

Kredyt długoterminowy, którego okres spłaty wynosi 25 lat musi być zabezpieczony hipoteką. Pożyczka udzielona pod zastaw nieruchomości to często jedyny sposób na zdobycie sporej sumy pieniędzy i to nieważne czy pieniądze mają być przeznaczone na zakup lub budowę domu, czy też na generalny remont mieszkania.

Kredyt na 25 lat jest najczęściej udzielany w postaci kredytu hipotecznego (mieszkaniowego), który jest przeznaczony wyłącznie na zakup lub budowę nieruchomości. Z uwagi na bardzo długi okres kredytowania bank musi precyzyjnie zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, a dodatkowo zabezpieczyć się hipoteką na nieruchomości, która ma być pozyskana z pożyczonych środków. Aby otrzymać kredyt hipoteczny konsument musi obowiązkowo posiadać wkład własny. Jakiej wysokości?

W 2014 roku była to kwota 5 % wartości nieruchomości, w 2015 już 10 %, w roku 2016 zaś 15 %, natomiast od 2017 roku każdy kto chce pozyskać kredyt hipoteczny musi dysponować kwotą 20 % wartości zabezpieczenia. Tak więc osoba zainteresowana kredytem hipotecznym na 25 lat powinna posiadać odpowiedniej wysokości oszczędności bądź pozyskać wkład własny w inny sposób.

Innym kredytem długoterminowym oferowanym przez instytucje bankowe jest pożyczka hipoteczna. Chociaż w tym wypadku bank też wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Pieniądze pozyskane w ramach pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, a więc niemal na wszystko. Taka pożyczka jest natomiast udzielana pod zastaw nieruchomości, której pożyczkobiorca jest już właścicielem. Pożyczkę hipoteczną możemy pozyskać na niewielki procent, a więc koszt jest zdecydowanie niższy w porównaniu choćby do innych rodzajów kredytów udzielanych przez bank (np. kredytu gotówkowego).

Niestety nie wszystkie banki mają w swojej ofercie pożyczkę hipoteczną, gdyż na tym produkcie niewiele są w stanie zarobić. Minimalna kwota jaką można pozyskać w ten sposób to około 20 000 zł. Taki rodzaj bankowego długu świetnie się nadaje na sfinansowanie kosztów związanych z weselem lub remontem domu. Oczywiście wówczas wchodzi w grę o wiele krótszy czas spłaty aniżeli 25 lat.

Wiele osób myli te dwa pojęcia, a więc kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną. Są to natomiast całkiem odmienne produkty finansowe, których wspólnymi cechami są jedynie: zabezpieczenie (hipoteka na nieruchomości) oraz możliwy długi okres kredytowania. Główną różnicą jest natomiast przeznaczenie, a więc finansowany cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *