Facebook Pagelike Widget
Kredyt hipoteczny z rodzicami

Wnioskując o kredyt hipoteczny w młodym wieku gdzie nie zarabiamy jeszcze na tyle aby samemu starać się o własne mieszkanie dochodzi do sytuacji gdzie mogą wspomóc nas rodzice. Sytuacja taka często pojawia się w paru przypadkach a najczęściej gdy brakuje zdolności na konkretny kredyt. Rodzic z dobrą historią kredytową i zdolnością jest w stanie pomóc a mieszkanie poprzez odpowiednie zapisy w Akcie Notarialnym może być tylko na własność młodych.

 

Czy rodzice mogą poprawić zdolność przy hipotece?

Tak zdecydowanie jednak nie w każdym przypadku rodzice pomogą. Musimy mieć świadomość, że w obecnych czasach znikło określenie poręczyciel z tego względu, że taka osoba przystępuje wraz z wnioskodawcą do długu. Co za tym idzie to odpowiada również za niespłacony kredyt swoim majątkiem. Jednak gdy nie mamy wyjścia to przystąpienie rodzica lub rodziców to bardzo dobry pomysł. Jeśli rodzice mają rozdzielność majątkową to nie muszą razem przystępować do kredytu jednak jeśli takiego dokumentu nie ma to wtedy oboje stają się współkredytobiorcami. Chcąc aby rodzice pomogli zwiększyć zdolność musimy sprawdzić kilka rzeczy i po pierwsze to standardowo zarobki netto a następnie zobowiązania kredytowe ponieważ wszyscy starający się o kredyt będą sprawdzani w bik. Osoby z dobrą historią kredytową nie mają się czym przejmować ponieważ to wpłynie tylko pozytywnie na ocenę przez analityka w banku. Mając zarobki rodziców i obciążenia musimy wziąć pod uwagę, że będą oni stanowić osobne gospodarstwo domowe a co za tym idzie to środki przeznaczone na utrzymanie gospodarstwa domowego będą inaczej liczone i mogą być wyższe niż gdyby to było jedno gospodarstwo z 4 osobami.

Jaki maksymalny okres możemy wnioskować z rodzicami starając się o kredyt hipoteczny?

Tutaj są zazwyczaj 2 sytuacje i pierwsza to taka, że bank udzieli kredytu tylko do określonego maksymalnego wieku najstarszego kredytobiorcy i w zależności od banku jest to zazwyczaj 70-80 lat. Są oczywiście banki gdzie jest inaczej i np. w PKO BP bank pozwalał przyjąć maksymalny okres kredytowania określony na podstawie młodszej osoby. Często stosowane to było w przypadku kredytów z dofinansowaniem MDM ponieważ rodzice mogli pomóc swojemu dziecku ze zdolnością a nie ograniczał ich maksymalny wiek. Bank BZWBK nie ma określonego maksymalnego wieku dlatego tylko analityk decyduje na jaki okres udzieli kredytu dlatego przy starczych osobach warto tam złożyć wniosek.

Co się tanie jak nie będę spłacał kredytu mieszkanoiwego wziętego z rodzicami?

Proces jest dokładnie taki sam jak w przypadku starania się o kredyt samemu czyli bank może dochodzić swoich należności z majątku młodych i rodziców.

2 komentarze

  • paweł Napisał:

    A co wtedy jak rodzice mieli problemy finansowe i komornika w życiu na głowie.

    • Marek Kozera Napisał:

      niestety ale przy komorniku kredytu hipotecznego się nie dostanie. Trzeba by przeanalizować raport bik i pousuwać zgody na przetwarzanie danych osobowych. Po wyczyszczeniu BIK można wrócić do tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *