Facebook Pagelike Widget
zBLOGowani.pl
Kredyt gotówkowy przy zarobkach z zagranicy

Pracując za granicą i starając się o kredyt gotówkowy w polskim banku nasze szanse na kredyt nie są wysokie ale istnieją banki do których warto złożyć wnioski. Co prawda nie każdy bank będzie chciał podjąć się takiego tematu ale poniżej przygotowałem zestawienie gdzie procedury pozwalają na procesowanie i uruchomienie środków.

Niestety ale takie zatrudnienie i zarobki w obcej walucie nie są dla banków pewne z tego powodu, że ryzyko niespłacania zobowiązań jest bardzo wysokie a co za tym idzie to może wystąpić strata dla banku. Procedury wnioskowania wyglądają tak samo jak przy zwykłym kredycie i zarobkach w Polsce jednak to co odróżnia proces to wymóg przetłumaczonych dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego. Część banków pozwala ograniczyć koszty i np. przetłumaczyć 1 pasek płacowy (payslip) zamiast 6 które są niemal identyczne.

Co do dokumentacji to przedstawię opisując każdy z banków ponieważ nieznacznie ale się różnią.

 

  • Alior Bank– udziela kredytów dla zarabiających w euro i kronach czeskich jednak warunkiem jest zatrudnienie blisko granicy i dodatkowo klient musi mieszkać w Polsce. Wymagane dokumenty to: wniosek z załącznikami, ksero dowodu osobistego, zaświadczenie o zarobkach na druku bankowym z 3 miesięcy i wyciąg z konta gdzie wpływa wynagrodzenie za 1 miesiąc. Wszystkie dokumenty w języku niemieckim lub czeskim muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. 
  • mBank – Klient musi być zatrudniony na odpowiednik umowy o pracę od 6 miesięcy na przynajmniej  6 kolejnych miesięcy. Wymagane jest również konto w Polsce gdzie przelewane jest wynagrodzenie. Dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego a wymagania co do dokumentacji to: wniosek wraz z załącznikami, ksero dowodu osobistego, wyciąg konta z 6 miesięcy z wpływami wynagrodzenia, umowa o prace lub kontrakt i BIK z kraju w którym jest zatrudnienie.
  • ING Bank wymaga konta w Polsce na które wpływa wynagrodzenie w obcej walucie od minimum 6 miesiecy. Umowa musi być na czas określony lub niekreślony i ma to być odpowiednik umowy o pracę. Dokumenty jakie są wymagane to standardowo wniosek z załącznikami, ksero dowodu osobistego. Jeśli chodzi o udokumentowanie dochodu to można to zrobić na 2 sposoby czyli zaświadczenie o zarobkach przetłumaczone na język polski lub umowa o pracę przetłumaczona wraz z oświadczeniem o wysokości zarobków na druku ING. Jeśli klient nie posiada konta w ING na które wpływa wynagrodzenie to dodatkowo trzeba przedstawić wyciągi za pełne 3 miesiące.
  • PEKAO SA – (Aktualizacja czerwiec 2019)jako jedyny zrobi praktycznie każdy temat dla Polaka pracującego za granicą. Oczywiście dużo tutaj zależy od scoringu bankowego, który wyjdzie po wprowadzeniu tematu do systemu. Bank ten jako jedyny nie widzi problemów z przelewami na konto w obcym banku  Obecnie bank ten wymaga aby przelewy były przekazywane na polskie konto z tym, że dalej nie ma problemów z zatrudnieniem w dalszych krajach takich jak np. Anglia. Standardowo dokumenty muszą być przetłumaczone ale bank ten dopuszcza uproszczoną ilość tłumaczonych dokumentów czyli zamiast tłumaczenia całego wyciągu wystarczy 1 strona, podobnie z odpowiednikami pasków płacowych zamiast 6 wystarczy przetłumaczyć 1. Dokumenty jakie są wymagane to: wniosek z załącznikami, karta osobowa, odpowiednik pitu za rok poprzedni, wyciągi z konta za okres 3 miesięcy, 6 odpowiedników pasków płacowych i historia z odpowiednika biku w danym kraju.
  • Nest Bank – wprowadził możliwość kredytowania przy dochodach w innych walutach niż PLN. Aby starać się o taki kredyt to klient musi spełniać kilka warunków a do najważniejszych to zameldowanie/zamieszkanie na terenie Polski i zatrudnienie na podstawie odpowiedników polskich umów( umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, umowa zlecenie i o dzieło, powołanie na prezesa, emerytura, renta czy kontrakt). Przy zatrudnieniu w sąsiadujących państwach z polską wymagane aby wynagrodzenie wpływało na polski rachunek a jeśli zatrudnienie jest w pozostałych krajach to Nest Bank wymaga aby pracodawca posiadał filie firmy w Polsce. Dokumentacja musi być przetłumaczona na język polski a inne dokumenty jakie są wymagane to umowa o pracę, wyciąg z konta z wpływami lub zaświadczenie o zatrudnieniu za 3 miesiące.

 

Otrzymanie kredytu przy zarobkach w obcej walucie nie jest proste ale banki są przygotowane na takie kredyty więc wystarczy tylko spełnić kilka czynników by móc cieszyć się z wolnej gotówki czy kredytu konsolidacyjnego.

Tekst przygotował ekspert Marek Kozera i w razie pytań proszę o kontakt na kozerus@gmail.com

telefon 787976915

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *