Kredyt gotówkowy a hipoteczny

Czym się różni kredyt gotówkowy od kredytu hipotecznego(mieszkaniowego)? Która z bankowych pożyczek najbardziej się opłaca? Na co możemy przeznaczyć tego rodzaju kredyty udzielane przez instytucje bankowe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w sposób najbardziej zrozumiały.

Różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma najpopularniejszymi rodzajami pożyczek jest oczywiście ich przeznaczenie. Kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) przeznaczony jest na zakup lub budowę nieruchomości. Kredytem gotówkowym (lub pożyczką gotówkową) możemy natomiast sfinansować każdy wydatek czyli przeznaczyć go na dowolnie wybrany cel. Oprócz przeznaczenia te dwa rodzaje bankowych zobowiązań różni także okres kredytowania czyli długość spłaty zadłużenia oraz zabezpieczenie. Kredyt gotówkowy można rozłożyć maksymalnie na kilkanaście lat. W przypadku kredytu hipotecznego czas jego spłaty może wynosić nawet 35 lat. Ten rodzaj długoterminowej pożyczki bankowej zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości, podczas gdy kredyt gotówkowy nie musi być w
ogóle zabezpieczony. Niektóre oferty pożyczek gotówkowych wymagają jednak zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia lub poręczyciela (żyranta).

 

 

kredyt gotówkowy a hipoteczny

Która z tych bankowych pożyczek najbardziej się opłaca?

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, a więc jeśli mamy zamiar kupić nieruchomość,
w takim wypadku kredyt gotówkowy odpada. Jednak biorąc pod uwagę zakup choćby samochodu, sprzętu elektronicznego, dalekiej wycieczki lub drogiej biżuterii wówczas kredyt hipoteczny zupełnie się nie nadaje, gdyż tych przedmiotów nie można zabezpieczyć hipotecznie. Jest jednak rozwiązanie, które swoją konstrukcją przypomina bardzo kredyt hipoteczny lecz de facto nim nie jest. Mowa o pożyczce hipotecznej.

Rozwiązanie zwane pożyczką hipoteczną świetnie nadaje się na różnego rodzaju wydatki – pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel. I tak może to być zorganizowanie wesela, remont mieszkania lub domu, daleka podróż, a nawet spłata długów. Pożyczka hipoteczna podobna jest niejako do kredytu gotówkowego, jednak w jej przypadku zabezpieczeniem jest nieruchomość pożyczkobiorcy. W ten sposób możemy pożyczyć na niski procent kwotę 70 – 80 % wartości zastawianej nieruchomości, a spłatę rozłożyć nawet na 25 lat. Aby jednak móc skorzystać z takiej oferty musimy być właścicielami nieruchomości np. mieszkania lub domu.

Wiele osób sądzi, że kredyt gotówkowy i hipoteczny to dwie bardzo podobne formy pożyczek. Tak jednak nie jest i te instrumenty finansowe są całkiem odmienne. Dodatkowo od początku 2014 r. kredyt hipoteczny obowiązkowo wymaga wkładu własnego w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego – jest to więc kolejna różnica dzieląca te dwa rodzaje długów.

  Zobacz też:

 – Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny

 – Pożyczka bez weryfikacji

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *