Jak zdobyć dofinansowanie na otwarcie firmy

Praca bez szefa, realizacja własnych planów i wizji – słowem własna działalność gospodarcza – to marzenie wielu osób, które mają bardzo dobrze sprecyzowane swoje oczekiwania zawodowe. Dla większości kluczem do postawienia pierwszych samodzielnych kroków w świecie biznesu są finanse, a raczej ich brak. Trudno zakładać własną firmę gdy portfel świeci pustkami, zwłaszcza jeśli przyszła działalność wymaga zaangażowania osób i kupna odpowiedniego sprzętu. To jednak nikogo nie skreśla z listy potencjalnych rekinów biznesu. Oprócz pomysłu liczy się pozyskanie funduszy, co z jednej strony może się wydawać sprawą nie do załatwienia, z drugiej zaś to możliwość po którą znaczna większość może przecież sięgnąć.

Szerokie możliwości na start

Wbrew pozorom pozyskanie pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest ani tak trudne jak mogłoby się wydawać, ani tym bardziej ograniczone do jednej opcji. Oczywiście dla wielu pierwszą myślą będzie pozyskanie pożyczki wśród znajomych i rodziny. Jednak prócz złudnego poczucia, że to bezpieczne rozwiązanie – może się okazać, że wraz z tym krokiem przekreślimy dotychczasowe dobre relacje z drogimi nam osobami. Do lepszych rozwiązań należą dotacje i pożyczki, a także słynne Inkubatory Przedsiębiorczości.

Dotacje

Od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dotacje z Unii Europejskiej realizowane w latach 2007 – 2013 były najlepszą tego typu ofertą. Zainteresowani mogli liczyć na bezzwrotną kwotę w wysokości około 40 000 zł i pomoc w opłaceniu składek ZUS. Aktualnie w tej materii niewiele się dzieje, nowy projekt w ramach UE nie został nakreślony. Po dobrą dotację można jednak nadal się zwrócić do Urzędu Pracy – jest to wsparcie w wysokości około 20 000 zł.

 

 

jak zdobyć dofinansowanie na otwarcie firmy

 

Preferencyjne pożyczki

Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o pożyczki jest przystąpienie do rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Dotychczas mało oblegany plan pilotażowy posiada okrągłą pulę środków do rozdysponowania. Na spłatę zaciągniętego zobowiązania beneficjent ma aż 7 lat, a kwota jest oprocentowana zaledwie na 0,44 % w skali roku. Co istotne, o środki finansowe z tej puli mogą ubiegać się absolwenci szkół średnich oraz studiów. Uzyskane pieniądze należy przeznaczyć na uruchomienie działalności bądź zatrudnienie osoby bezrobotnej. Łączna suma na jaką można liczyć to ponad 80 000 zł.

Lojalni klienci banków, którzy dotychczas uzyskują pozytywną ocenę weryfikacyjną mogą skorzystać z indywidualnie przygotowanych ofert. W tym przypadku ścieżka zależy od charakterystyki banku oraz jego planu pożyczkowego. Niestety nie zawsze uzyskanie wsparcia w ten sposób jest możliwe, zwłaszcza jeśli nasze aktualne dochody są niewielkie bądź nieregularne.

Aniołowie z finansami

Unikatowe projekty mogą liczyć na wsparcie tzw. aniołów biznesu, którymi są aktywni przedsiębiorcy wspierający długofalowo swoich podopiecznych. Idea nie ma nic wspólnego z tzw. prywatnymi pożyczkami, jest całkowicie bezpieczna i zgodna z prawem. Innymi słowy, wspomniani aniołowie inwestują w nowatorskie pomysły nie tylko swoje środki finansowe, ale także są swego rodzaju mentorami. W Polsce działa kilka renomowanych instytucji zrzeszających osoby chętne do wzięcia udziału w programie i zainwestowania w nowo powstające firmy. W podobny sposób działają znane od lat Inkubatory Przedsiębiorczości, które wspierają technologiczne projekty.

Szukając najlepszego rozwiązania należy kierować się przede wszystkim specyfiką przyszłej działalności. Jeśli ma ona w sobie innowacyjność i odnajduje na rynku niszę, wiele wskazuje na to, że zdobycie wsparcia finansowego to tylko kwestia czasu.

Artykuł napisany we współpracy z serwisem rankingifinansowe.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *