Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego

Chociaż od początku 2014 roku aby zaciągnąć kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) należy obowiązkowo posiadać wkład własny, to zainteresowanie taką bankową pożyczką jest wciąż ogromne. Osoby mające zamiar kupić lub wybudować nieruchomość za pożyczone pieniądze, mogą dziś łatwo sprawdzić ile wyniesie rata kredytu hipotecznego w różnych instytucjach?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. I chociaż coraz trudniej taką pożyczkę otrzymać, chętnych wciąż nie brakuje. Jednym z powodów tak dużego zainteresowania jest zapewne niewielki dostęp do mieszkań komunalnych oraz spółdzielczych. Bardzo często młodym ludziom pozostaje do wyboru: albo wiązać się z bankiem na kilkadziesiąt lat zaciągając wysoki kredyt, albo mieszkać razem z rodzicami.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) znacznie ograniczyła bankom możliwość udzielania kredytów hipotecznych wprowadzając obowiązek posiadania wkładu własnego. I tak w roku 2014 należało mieć co najmniej 5 % wartości nieruchomości, 10 % w roku 2015, 15 % w 2016, natomiast już od roku 2017 trzeba mieć aż 20 %. To sporo, tym bardziej, że młodzi ludzie nie mając żadnych oszczędności są praktycznie pozbawieni szansy na zakup własnego mieszkanie.

Znacznie trudniej również o pożyczkę na 35 lat, nie mówiąc już o kredytach hipotecznych powyżej takiego okresu kredytowania, gdyż dziś są one zupełnie niedostępne. Należy też pamiętać, że zdolność kredytowa jest wyliczana maksymalnie na 25 lat spłaty zobowiązania. Oznacza to, że nawet jeśli zamierzamy starać się o kredyt na 30 bądź 35 lat – bank wyliczy naszą zdolność kredytową biorąc pod uwagę lat 25, a więc ze znacznie wyższą miesięczną ratą pożyczki.

Wiele banków daje możliwość negocjowania warunków kredytu hipotecznego, a najlepszym klientom jest w stanie obniżyć marżę lub prowizję. Często też decydując się na dodatkowe produkty konkretnego banku (np. konto osobiste z regularnymi miesięcznymi wpływami) ten może zaproponować korzystniejsze warunki pożyczki. Faktem jest jednak to, że dziś niewiele osób czy rodzin może sobie pozwolić na luksus, jakim powoli staje się kredyt hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *