Czy można mieć kilka kont bankowych

Pieniądze chowane w tajnych skrytkach w domu oraz oszczędności gromadzone w skarbonkach to już przeszłość. Dziś każdy z nas posiada konto w banku i nawet młodzież, która ma ukończone 13 lat,może otworzyć swój pierwszy rachunek osobisty. A czy jedna osoba może mieć kilka kont bankowych?

Podstawowym rodzajem konta bankowego, z którego korzysta większość z nas jest ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). To właśnie na takie konto wpływa co miesiąc nasze wynagrodzenie za pracę. Koszt prowadzenia ROR-u jest niewielki. Często też banki mają w ofercie zupełnie darmowe konta internetowe typu direct. Co jednak w przypadku jeśli posiadamy już od dawna jedno konto w banku, lecz chcielibyśmy założyć kolejne?

W Polsce nie ma żadnych ograniczeń w liczbie posiadanych rachunków bankowych – można mieć ich nawet kilka. Możemy więc założyć drugie konto w innym banku. Dziś oferta jest naprawdę szeroka i nietrudno znaleźć całkowicie darmowy rachunek, na który będziemy np. odkładać pieniądze na jakiś konkretny cel – choćby na wakacje, święta czy nowy telefon. Większość kont bankowych można obsługiwać przez internet, więc przelewy pomiędzy naszymi rachunkami nie powinny sprawiać problemu.

 

 

czy można mieć kilka kont bankowych

Innym rodzajem konta bankowego, które możemy posiadać oprócz standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest konto oszczędnościowe. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone jest do gromadzenia oszczędności. Takie rozwiązanie jest bardziej elastyczne w porównaniu do lokaty, gdyż z konta oszczędnościowego możemy wypłacać pieniądze w każdej chwili bez utraty odsetek. Niewielki procent oferowany dziś na lokatach sprawia, że coraz więcej osób decyduje się trzymać nadwyżki finansowe właśnie na koncie oszczędnościowym.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązane są do posiadania konta firmowego. Tak więc oprócz zwykłego konta osobistego zmuszone są otworzyć rachunek dla firmy. Decydując się na konto firmowe w tym samym banku, który prowadzi konto osobiste, można je obydwa niejako połączyć. To znaczy, że logując się do bankowości internetowej, mamy dostęp poprzez jeden panel do dwóch rachunków, które chociaż mają różne numery to posiadają jeden login i hasło.

W Polsce posiadanie wielu kont bankowych nie stanowi żadnego problemu. Jeśli jednak zdecydujemy się na kolejny rachunek, pamiętajmy by dokładnie sprawdzić tabelę opłat i prowizji, która jest dostępna na stronie internetowej każdego banku. Warto też zwrócić uwagę na koszt wypłaty pieniędzy z bankomatów obcych oraz zlokalizowanych za granicą, oczywiście jeśli mamy zamiar z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *