Facebook Pagelike Widget
zBLOGowani.pl
Banki które nie sprawdzają BIK przedsiębiorcy przy kredytach gotówkowych

BIK jako instytucja dzieli klientów na kilka działów: na tych posiadających obciążenia konsumencie(bankowe i pozabankowe) i na drugą grupę czyli tych, którzy prowadzą firmy i mają zobowiązania firmowe. Bik raportuje oba typy kredytów i pożyczek do odpowiednich działów a banki wykupują do nich dostęp. Nie wszystkie banki sprawdzają oba raporty co powoduje, że bank o zobowiązaniach firmowych może nie wiedzieć bo nie będą wynikać z innych dokumentów.

Czym jest BIK Przedsiębiorcy?

Prowadząc działalność gospodarczą często stajemy przed wyborem kredytu i jeśli nie chcemy aby kredyt był na firmę to spokojnie możemy zawnioskować na podstawie dochodów osiąganych z działalności o zwykły kredyt gotówkowy. Problem pojawia się w sytuacji kiedy chcemy aby kredyt był prywatny a posiadamy duże zobowiązania firmowe. Bik firmowy w części banków będzie w takiej sytuacji sprawdzany i zobowiązania zostaną przyjęte jako obciążenie. Banki różnie podchodzą do kredytów firmowych jednak trzeba się liczyć z tym, że cała rata zostanie przyjęta jako zobowiązanie a tylko niektóre banki przyjmą tylko część kapitałową bo odsetki mogą być wrzucane w koszty.

Są jednak banki które Biku firmowego nie sprawdzają nawet jeśli wiedzą, że klient prowadzi firmę. W takim przypadku spokojnie możemy wnioskować o dowolny kredyt opierając się na dochodach z firmy.

Które banki nie widzą biku firmowego?

 • ABCD – bardzo dobrze liczy zdolność i opiera się tylko na podstawie roku obecnego(przy wyższych kwotach trzeba będzie dostarczyć PIT za rok poprzedni). Nie jest sprawdzany BIK firmowy a możemy wnioskować nawet o 200tys zł na 120 miesięcy. Oferta uzależniona jest od branży w której działa firma i od dokumentacji finansowej jak również od całościowego scoringu(czym lepszy tym lepsza oferta).
 • Bank AAA – do kwoty 60tys zł nie jest sprawdzany bik przedsiębiorcy ale powyżej tej kwoty już tak. Dlatego jeśli jesteśmy zainteresowani ofertą na 120 miesięcy to warto pomyśleć o 2 bankach. Dla zwiększenia szans. Oferta bardzo dobra i proces na telefon gdzie wystarczy jak pracownik złoży wniosek podczas rozmowy telefonicznej. Na umowę wystarczy czekać aż bankier ją przywiezie do podpisu.
 • XYZ  – udziela max kwotę 180tys zł brutto i nie jest sprawdzany bik firmowy. Dlatego spokojnie możemy zawnioskować z tym, że może być wymagany wyciąg z konta firmowego i jeśli spłacamy raty to zobowiązania mogą zostać przyjęte jako raty. Tak samo trzeba dostarczyć pełną KPIR a co wiąże się z sytuacją kiedy odsetki od kredytów firmowych wrzucamy w koszty to mogą być widoczne dla banku.
 • EFGH – nie ma oficjalnych informacji i z tego co się orientuje to bik firmowy może nie być sprawdzany jednak to system/analityk o tym decyduje dlatego 100% pewności nie ma. Dużo tutaj zależy od kanału dystrybucji ponieważ przy części wniosek może nawet nie trafić do analityka tylko jest decyzja na poziomie oddziału. Wtedy dyrektor nawet nie ma możliwości sprawdzenia biku przedsiębiorcy a bazuje na oświadczeniu klienta zgodnie z wnioskiem.
 • Eurobank do wyliczenia zdolności potrzebuje KPIR za rok bieżący i za rok poprzedni wraz z PIT za rok poprzedni. Bik Przedsiębiorcy nie jest sprawdzany. Proces w tym banku jest bardzo szybki i w ciągu 1 dnia możemy uzyskać nawet 150tys zł gotówki.
 • Santander nie sprawdza biku przedsiębiorcy i możemy wnioskować o kwotę 120tys zł brutto na max 84 miesiące. Dokumenty jakie są wymagane to PIT za rok poprzedni i aktualne wyniki finansowe.
 • Deutsche Bank nie w każdym przypadku sprawdza bik firmowy a klientów dzieli na kilka grup. Przy wolnych zawodach czyli osobach prowadzących firmy jako prawnicy, lekarze, stomatolodzy, informatycy, księgowi, okuliści, architekci i inżynierowie budowy można dostać kredyt do 100tys zł bez sprawdzania zobowiązań firmowych jednak dla kwoty powyżej 100tys zł taki bik będzie sprawdzany i zobowiązania uwzględnione do zdolności. Dla pozostałych działalności w każdym przypadku bik firmowy będzie sprawdzany. Dlatego osoby mające duże obciążenia firmowe sugeruje się aby dokładnie przeliczyły zdolność aby nie robić bezsensownego zapytania.
 • Raiffaisen Polbank nie sprawdza biku firmowego a dochody opiera na podstawie PIT za rok poprzedni. Dlatego nawet przy dużym wzroście w obecnym okresie to niestety nie podniesie nam dochodu.

Potrzebujesz pomocy z wnioskiem? Lub masz pytania?

Jeśli chcemy sprawdzić jakie posiadamy zobowiązania to warto pobrać darmowy raport ze strony biku. Poniżej informacja jak taki raport pobrać za darmo raz na 6mc.

Marek Kozera

Ekspert Gotówkowy

kozerus@gmail.com – Zapraszam do zadawania pytań

787 976 915

6 komentarzy

 • Avatar rafał2 Napisał:

  Bik zawsze w życiu jest potrzebny bo każdy bank według mnie sprawdza.

 • Marek Kozera Marek Kozera Napisał:

  tak, każdy bank sprawdza bik prywatny jednak nie każy sprawdza bik przedsiębiorcy. Przydatne wtedy kiedy mamy firmę a chcemy kredyt prywatny.

 • Avatar Zenon Napisał:

  Czy informacja o bankach, które nie sprawdzają BIKu firmowego jest aktualna? Jestem na etapie wybierania oferty kredytu hipotecznego i pomiomo dobrej koncycji finansowej firmy (jak również dobrego PITa za rok poprzedni) nie chciałbym ujawniać kredytów firmowych, gdyż może mieć to negatywny wpływ na zdolność kredytową.

  • Marek Kozera Marek Kozera Napisał:

   banki wymienione w tekście dotyczą tylko kredytów gotówkowych. Co do hipotecznych to akurat jestem w trakcie wnioskowania dla mojego klienta i pojawi się nowy tekst dla hipotek. W razie zainteresowania i przeanalizowania Pana sytuacji zapraszam do kontaktu kozerus@gmail.com

   warto sprobować w PEKAO SA, mbank, Citi Bank ale nie znam Pana sytuacji więc to tylko informacyjnie.

 • Avatar Nati Napisał:

  A jak to wygląda w odwrotnej sytuacji?Będąc prywatnie w BIK,a potrzebie kredytu na firmę lub wykazując dochody z firmy, które nie są obciążone. Czy jest w ogóle taka szansa gdziekolwiek otrzymania kredytu?

  • Marek Kozera Marek Kozera Napisał:

   czyli jak rozumiem prywatny bik jest zły a potrzebuje Pani finansowania? Posiada Pani raport bik do wglądu? Ewentualnie można opisać swoją sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *