Banki które nie sprawdzają BIK przedsiębiorcy

Bik jako instytucja dzieli klientów na 2 grupy na tych które mają obciążenia konsumencie i druga grupa to Ci, którzy prowadzą firmy i mają zobowiązania firmowe. Bik raportuje oba typy kredytów i pożyczek a banki mają do nich dostęp. Nie wszystkie banki jednak sprawdzają oba raporty co powoduje, że bank o zobowiązaniach firmowych może nie wiedzieć.

Czym jest BIK Przedsiębiorcy?

Prowadząc działalność gospodarczą często stajemy przed wyborem kredytu i jeśli nie chcemy aby kredyt był na firmę to spokojnie możemy zawnioskować na podstawie dochodów osiąganych z działalności. Problem pojawia się w sytuacji kiedy chcemy aby kredyt był prywatny a posiadamy duże obciążenia firmowe. Bik firmowy w części banków będzie w takiej sytuacji sprawdzany i zobowiązania zostaną przyjęte jako obciążenie. Banki różnie podchodzą do kredytów firmowych jednak trzeba się liczyć z tym, że cała rata zostanie przyjęta jako zobowiązanie a tylko niektóre banki przyjmą tylko część kapitałową bo odsetki mogą być wrzucane w koszty.

Są jednak banki które Biku firmowego nie sprawdzają nawet jeśli wiedzą, że klient prowadzi firmę. W takim przypadku spokojnie możemy wnioskować o dowolny kredyt opierając się na dochodach z firmy. Do banków, które nie sprawdzają Biku Przedsiębiorcy to Raiffeisen Polbank, Getin Bank, Eurobank i mBank. Są też banki gdzie teoretycznie bik firmowy nie będzie sprawdzany jednak nie w każdym przypadku.

Deutsche Bank nie w każdym przypadku sprawdza bik firmowy a klientów dzieli na kilka grup. Przy wolnych zawodach czyli osobach prowadzących firmy jako prawnicy, lekarze, stomatolodzy, informatycy, księgowi, okuliści, architekci i inżynierowie budowy można dostać kredyt do 100tys zł bez sprawdzania zobowiązań firmowych jednak dla kwoty powyżej 100tys zł taki bik będzie sprawdzany i zobowiązania uwzględnione do zdolności. Dla pozostałych działalności w każdym przypadku bik firmowy będzie sprawdzany. Dlatego osoby mające duże obciążenia firmowe sugeruje się aby dokładnie przeliczyły zdolność aby nie robić bezsensownego zapytania.

Raiffaisen nie sprawdza biku firmowego a dochody opiera na podstawie PIT za rok poprzedni. Dlatego nawet przy dużym wzroście w obecnym okresie to niestety nie podniesie nam dochodu.

Getin Bank bardzo dobrze liczy zdolność i opiera się tylko na podstawie roku obecnego. Nie jest sprawdzany bik firmowy.

Eurobank do wyliczenia zdolności potrzebuje KPIR za rok bieżący i za rok poprzedni wraz z PIT za rok poprzedni. Bik Przedsiębiorcy nie jest sprawdzany. Proces w tym banku jest bardzo szybki i w ciągu 1 dnia możemy uzyskać nawet 120tys zł gotówki.

mBank udziela max kwotę 150tys zł netto i nie jest sprawdzany bik firmowy. Dlatego spokojnie możemy zawnioskować z tym, że może być wymagany wyciąg z konta firmowego i jeśli spłacamy raty to zobowiązania mogą zostać przyjęte jako raty.

Pekao SA nie ma oficjalnych informacji i z tego co się orientuje to bik firmowy może nie być sprawdzany jednak to system/analityk o tym decyduje dlatego 100% pewności nie ma.

 

Jeśli chcemy sprawdzić jakie posiadamy zobowiązania to warto pobrać darmowy raport ze strony biku. Poniżej informacja jak taki raport pobrać za darmo raz na 6mc.

Marek Kozera

Ekspert Gotówkowy z Krakowa

787 976 915

2 komentarze

  • rafał2 Napisał:

    Bik zawsze w życiu jest potrzebny bo każdy bank według mnie sprawdza.

  • Marek Kozera Napisał:

    tak, każdy bank sprawdza bik prywatny jednak nie każy sprawdza bik przedsiębiorcy. Przydatne wtedy kiedy mamy firmę a chcemy kredyt prywatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *