Odstąpienie od ubezpieczenia i zwrot składki przy kredycie gotówkowym

Banki w obecnych czasach nie mają łatwo ponieważ stopy procentowe są na niskim poziomie a maksymalne oprocentowanie w takim przypadku może wynosić 10%. W związku z tym banki widząc, że na samym oprocentowaniu nie zarobią postanowiły zwiększyć tak zwany cross-sell czyli produkty dodatkowe. Prowizje bankowe poszybowały do góry tak samo ubezpieczenia i kwoty rzędu 10-30 % już nikogo nie dziwią. Jeśli chodzi o prowizję to jest ona płatna przy uruchomieniu kredytu i jest nie do odzyskania. Inaczej jest z ubezpieczeniem ale to poniżej.

Kiedy można odstąpić od ubezpieczenia?
Jeśli spłacamy kredyt lub robimy konsolidację to praktycznie w każdym przypadku możemy wystąpić o zwrot ubezpieczenia i bank ma na to 30 dni. W przypadku kiedy sami chcemy wypowiedzieć ubezpieczenie to niektóre banki nie robią problemów i przelewają środki. Banki często zabezpieczają się przed rezygnacją z ubezpieczeń i dają różne zapisy w umowach. Jednym z takich zapisów jest możliwość pobrania od klienta prowizji lub bank będzie wymagał dodatkowego poręczyciela. W przypadku kiedy nie mamy takiej osoby możemy dostać wypowiedzenie umowy kredytowej. Ostatnim zapisem jest podniesienie oprocentowania do maksymalnej wartości czyli w tym momencie 10%.

Wypłata środków z ubezpieczenia.
Ubezpieczenia, które są wypowiedziane mogą być rozliczone na dwa sposoby. Pierwszy to rezygnując z ubezpieczenia środki przelewane są na wcześniejszą spłatę kredytu co powoduje zmniejszenie kapitału do spłaty i co za tym idzie skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie raty. Drugą możliwością jest przelew na nasze prywatne konto. Wtedy parametry kredytu zostają bez zmian a tylko jesteśmy z dodatkowymi środkami.

Ile dostanę zwrotu z ubezpieczenia?
W przypadku kiedy składka pobrana była za cały okres z góry to zwrot powinien być realizowany liniowo czyli proporcjonalnie do pozostałego okresu kredytowania. Przykład to gdy mamy okres kredytowania 60mc i składka wynosiła 10000zł to jeśli zostało nam 30mc kredytu to zwrot powinien być w wysokości 5000zł. Czasami banki stosują inny przelicznik i może być tak,  że w pierwszych miesiącach składka będzie większa składka pobierana. Wszystkie zapisy powinny być w umowie. Jeśli składka pobierana była miesięcznie to nie przysługuje nam zwrot.

Czy jest to opłacalne?
Zdecydowanie tak, ponieważ nawet przy podwyższeniu oprocentowania rata powinna zmaleć.Zawsze możemy sprawdzić umowę wraz z doradcą, który nam pomoże wyliczyć ewentualny zwrot. Przy ewentualnych pytaniach zapraszam do kontaktu.

Lista kredytów konsolidacyjnych pod linkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *